Starbucks Bayiliği Ve Şartları

Bayicilik şirketin markasını bizzat almadan kendi logo, isim, işleyişini uygular. Franchising ile çok az farklılık gösterir ama bayilik telekomünikasyon sektöründe baskın farklılığını ortaya koymaktadır.

Franchising

Franchising verecek şirketin belirlediği şartlar kapsamda marka kendi isim kullanma hakkını verdiği, kılık kıyafet düzenlemesine kadar tüm detayları içerdiği; var olan formatın birebir, olduğu şekliyle tüm bayilerce uygulanması zorunlu olan ve lokasyonunun bayilik alacak kişilerce bulunması ile bayilik, franchising veren işletmelerce belirli bir bedel karşılığında, kâr amacı taşıyan şirketin iş ilişkisi olmayan şirket dışındaki kişilerce alınır. Bayilik verecek işletmeler kendi oluşturmuş oldukları sistemi ve marka ismini kullanma hakkı sunarlar. Bayiyi alan kişilere ve personellere sürekli eğitim desteği sağlanır.

Bayilik, Franchising Alma avantajları

Kişilerin yeni kuracak işlerinde yeterli enerji, sermaye güçleri yoksa oturmuş bir sistemi, çalışan tipi ve en önemlisi hitap edilen müşteri kitlesi varlığı ve riskin az olması tercih sebepleri arasındadır.

Franchising,Bayilik Başvuru Koşulları

Franchising  için öncelikle başvuru yapıp personel sayısı, kıyafetleri, mekanın metrekarelik büyüklüğü, her yerde aynı ürünleri üretilip satılması, ürün kalitesi ve hijyeni ile ilgili istenen resmi belge ve evrak bulundurma gibi şartları yerine getirme gibi şartlar mevcut ve kâr komisyonunu verirken, bayilikte kârın bayilikte kalacağı farklılığı mevcuttur. Her ikisinde de Belli süre içerisinde,yalnızca varlığını sürdürebilir ve bayilik veren marka kendi disiplin ve sistem kurallarına uyulmadığı taktirde anında sözleşmeyi fesih edebilme hakkına sahiptir.

Starbucks Cafe İş Kapsamı

Hedef kitlesi öğrenci ve çalışan kesim olmakla birlikte Starbucks cafe, çeşitleriyle yükselen bir dev olmuş; sıcak çikolata, espresso, filtre kahve içecek çeşitlerinin yanında kek muffin, sandviç yiyecek çeşitleriyle cafe sektöründe ünlü bir isim hâline gelmiştir.

Starbucks Cafe Bayilik Verir Mi?

Yabancı kökenli şirkettir.Dünyada ve Türkiye’de var olmaya başladığından bu yana Starbucks bayilik vermemektedir.Yalnızca şirket kararınca yalnızca şube açma prosedürünü uygulamakta olup isim hakkını başka kişilere vermeyi tercih etmemektedir.Bayilik vermese de eğitim verip sürekli denetimler yaparak diğer bir anlamda bayilik sistemini kendi bünyesinde değiştirip uygulamaya geçirmiştir. Starbucks, aynı zamanda franchising de vermemektedir.

Şube Açma

Şirketin, şubeleri mağazacılık şeklinde faaliyet gösterir.Bizzat yönetim kurulu tarafından alınan kararlarla kendi içerisinde yöneticilerini atadığı şirketin şubelerinden meydana gelir.

Yorum Yapın