2018 Kosgeb Nefes Kredisi Nedir? Başvuru Koşulları Nelerdir?

Kobilerin finansman sıkıntıları ve yüksek faiz oranları işleri zora sokmaktadır. Bu bağlamda Kobilerin sıkıntılarını çözmek adına nefes kredisi protokolü imzalanmış bulunmaktadır. Nefes kredisinden sadece kobiler faydalanabilmektedir. Bir kobi en yüksek 150 bin lira kullanabilecektir.

Kosgeb Nefes Kredisi Nedir?

Nefes kredisi, TOBB’nin yani; Türkiye odalar ve borsalar birliğinin, kredi garanti fonu, deniz bank ve ziraat bankasıyla yaptıkları anlaşma sonucu ortaya çıkardıkları kredinin adıdır. Aylık bazda, 0.99 faizli olarak ve 6 ay geri ödemesiz vadesi 12 ay olmak üzere 150 bin liraya kadar verilmektedir.

Nefes Kredisi Özelliklerinden Bahsedecek Olursak..

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 0.99 oranında 12 ay vade ile deniz bank ve ziraat bankasından kobilerin kredi kullanmasını sağlıyor. Yetersiz teminat gerekçesiyle kredi kullanamayan kobilerin de imdadına kredi garanti fonu yetişiyor. İlk aşamada kredi hacminin 5 milyar liraya çıkması umuluyor. KGB’nin vereceği %85 oranındaki kefalet, bankalarında risk pirimini düşürüyor. Nefes kredisini ilk 30 günde 70 bin civarı kobinin kullanacağı bekleniyor. Kobiler 50 bin, 100 bin ve 150 bin lira olmak üzere 12 ayda ödeme koşuluyla nefes kredisini kullanabilecek.

Başvuru İçin Aranan Koşullar Nelerdir?

Öncelikle olmazsa olmaz koşullardan ilki kobi olmak şartıdır. Eğer sizde kobi iseniz bu krediyi kullanabileceksiniz. Bu krediye TOBB‘a üye olan kobiler başvurabilecektir. Eczane, döviz bürosu, mali müşavir, yeminli müşavir, kooperatifler, emlakçılar ve factoring şirketler nefes kredisine başvuru yapacak faaliyetteki sektörlerdir. Kredi başvuru evrakları ve bağlı bulunduğunuz oda ve borsadan alacağınız üyelik belgesi sizden istenecektir. Belgenin üzerinde açıkça belirtilmek şartı ile ”TOBB NEFES KREDİSİ” yazması gerekmektedir. Benzeri krediler gibi nefes kredisinde de sizden teminat istenecektir. Üzülerek krediye şahısların başvuru yapamayacağını bildirmemiz gerekiyor. Limited, anonim şirketler ve kobi statüsündeki şirketler başvuru yapabilecekler arasında yer alıyor. Sizlerden dosya masrafı ve komisyon ücreti olarak, 250 lira başvuru ücreti, 250 lira tahsis ücreti ve %0.5 kredi garanti fonu komisyonu alınacaktır. Esnaf odası üyeleri bu krediyi kullanamayacaktır. Kullanılacak en yüksek limit il il değişiklik gösterecek gibi durmaktadır. Örneklendirecek olursak; Hatay 50 bin lira kullacakken, İzmir ise 150 bin kullacak diye tahmin ediyoruz. Ek olarak, 100 bin liralık kredinin dosya masrafı 1350 lira gibi olacağı düşünülmektedir.

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here