Alg Çiftliği ile Kazanın

Daha çok gelişmiş ülkelerde revaçta olan gıda takviyelerinin içerisinde yer alan yeşil algler, protein bakımından oldukça zengin. Birçok farklı çeşidi bulunan algler, barındırdıkları klorofil sayesinde tüm enerjilerini güneşten alırlar. Genellikle basit nitelikte olan bu canlıların bazı türleri oldukça kompleks varlıklar olabiliyor.

Algler gıda sektörünün yanında yem endüstrisinde de oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır. İçerdikleri pigmentler sebebiyle genellikle açık yeşil, koyu mavi, parlak kırmızı ve pas rengi gibi renklerde çeşitlilik gösterebiliyorlar.

Besin Değeri Oldukça Yüksek

Siyanobakteriler denilen alg grubu genelde denizde görülmesine karşın yer yer kılık değiştirerek nehir, göl, dere ve akarsularda yaşayabilir. Buna karşın bu tür ağaçların üzerinde hatta kayalarda bile yaşamlarını devam ettirebiliyor. Ayrıca çok düşük sıcaklıktan çok yüksek sıcaklığa kadar dayanabiliyor, yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebiliyorlar.

Örnek verecek olursak Spirulina kurutulduğunda %30 aktif kuru madde sağlıyor. Bu kuru maddede bulunan protein oranı ise %15 civarında. Üstelik b12 vitamini bakımından da oldukça zengin.

Buna ek olarak Spirulina, b1, b2, b3, b6 ve b9 vitaminlerinin yanı sıra A, C, D ve E vitaminlerini de içeriyor. Hatta ve hatta demir, magnezyum, selenyum, kalsiyum, krom, potasyum, fosfor, manganez ve bakır açısından da zengin. Bilim insanlarının yaptığı araştırma sonucunda ise 1 kilogram Spirulina yaklaşık olarak 1 ton sebzenin barındırdığı yaşamsal değerleri içeriyor.

Balık Çiftliklerinin Yerini Alg Çiftlikleri Alıyor

İspanya ve Portekiz’de kapalı havuz sisteminde alg yetiştiriciliği yapılmaktadır. Havuzların içinde yer alan spiral borularda algler toplanıp tutuluyor. Devamlı yenileme yapılmayan çiftliklerde aşılayıcı kültürün sisteme bir kere bulaştırılması yetiyor. Daha sonradan algler hızlı bir şekilde üreyerek her yere yayılıyor.

Sabahın erken saatlerinde yapılan hasatın tükenme riski de bulunmuyor. Ne kadar hasat edilirse boşalan bölgede o kadar çok alg yeniden oluşuyor ve boşluk dolduruluyor. Hasatın sabah yapılmasının nedeni ise, hasat edilen yosunların en yüksek protein değerine ulaşma vakitleri genelde sabah saatleri oluyor. Hasat edilen yosunlar ilk olarak güneşin altında kurumaya bırakılıyor, daha sonra ise laboratuvar ortamında yapılan testlerin ardından ambalajlanarak müşteriye satışa hazır hale geliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here