Alpaka Yetiştiriciliği Kazandırıyor!

Rekabet düzeyi düşük, bol kazanç getirili iş kollarından biri Alpaka yetiştiriciliğidir. Alpakaların ana vatanı Güney Amerika’dır ve Türkiye’ye Avustralya üzerinden getirtilmektedir. And Dağları devesi de denilen Alpakaların yününden elde edilen iplik çok değerlidir. Ülkemizde yeni yeni gelişen bu iş kolunda gerekli asgari şartlar sağlandıktan ve doğru altyapı oluşturulduktan sonra alpaka çiftliği kurmak ve bol kazanç elde etmek çok kolaydır.

Doğru Bir Altyapı İçin Neler Gerekmektedir?

Alpaka yetiştiriciliği işine soyunan bir bireyin ahır ve barınakların planlarını doğru yapmaları, çitler inşa etmeleri ve yeteri kadar alpaka satın alabilmek için yeterli sermayeleri olması gerekmektedir. Güneşin kavurucu etkisinden ya da soğuk havalardan korunmak için barınakların alpaka yetiştiriciliğinde önemi çok büyüktür. Barınaklar alpakaları zararlı kurtlardan korumak için düzenli olarak ilaçlanmalıdır. Ahırlar dizayn edilirken iklim koşulları göz önünde tutulmalıdır. Soğuk iklime sahip bir arazide barınakların dört bir yanı kapalı olmalıdır, havası ılık bir arazide ise tek cephesi açık ahırlar tercih edilebilir. Alpakaların postları kalındır ve soğuğa dayanıklıdır. Alpakalar karda oynamayı severler. Postlarının kalın oluşu yaz aylarında sorun yaratabilir ve bu sebeple ahırlarının havalandırmaları çok iyi olmalıdır.

Atların aksine alpakalar çitleri aşmaya çalışmazlar. Çitlerin yapılış nedeni yırtıcı hayvanlar tarafından alpakalara karşı olası bir saldırıyı engellemektir ve alpakaların sağlıksız, zehirli otları yemelerinin önüne geçmektir. Çit yapımında sedir ağacından elde edilen direkler kullanılması tavsiye edilir, çünkü tahtadan elde edilen direklere göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ayrıca alpakaların ağıldan ağıla rahatlıkla geçebilmeleri için sallanan kapılar konmalıdır.

Alpaka Yetiştiriciliği için Nasıl Finansman Sağlanır?

Alpakalar senede bir yavru verdiğinden sürü büyütmek vakit alır. Onun için yeterli finansmana sahip olunması gerekmektedir. Yeterli finansman sürünün hızlı büyümesinde etkin roldedir. Ayrıca alpaka yatırımları sigortalanabilir. Çiftlik sahipleri ilk dişi alpaka yavrusu satışı ile masraflarını karşılayabilirler. Ayrıca bankaların bu iş kolu için çeşitli kredi olanakları mevcuttur.

Alpaka Yetiştiriciliği Kazançlı mıdır?

Yünleri koyun yününden daha değerlidir. Dünyanın ünlü tekstil markaları alpakadan elde edilen ipleri tercih etmektedir. Koyun yününün değeri 5-6 $ iken, alpaka koyunu fiyatları ise 70-80 $ seviyelerindedir. Alpakanın gebeliği yaklaşık bir senedir, yılda bir yavru verir. Sütü anca yavrusuna yeter ve hayvan yaşlanınca kesime gönderilir. Et ve süt bakımından yeterli randıman sağlanmasa da yünlerinin değerli oluşu bu sektörü cazip kılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here