Altın Çilek Yetiştirerek Para Kazanma

Altın Çilek nedir?

Bilimsel ismi Physalis peruviana olan Altın Çilek, kökeni Güney Amerika olan ve sarımsı küçük meyveleri olan bir bitkidir. Bugün Güney Afrika ve Avrupa dahil dünyanın birçok bölgesine yayılmış durumdadır. Özellikle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık yaptığı dönemde bu meyveyi tükettiğinin basına yansıması, halkta bu meyveye karşı büyük bir ilgi uyandırmıştı.

Faydaları

Altın Çileğin göze çarpan en önemli faydalarından bazıları şunlardır: Kilo vermeye yardımcı olur, vücudu toksinlerden arındırır, diyabete faydalıdır, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, böbreğin fonksiyonuna yardımcı olur ve iltihabı azaltır. Bu süper meyve, düşük seviyelerde kalori barındırmasının yanı sıra yüksek miktarlarda vitamin ve mineral barındırır. Bu meyveyi en önemli kılan özelliği ise barındırdığı yüksek miktardaki antioksidan konsantrasyonudur. Ayrıca, iyi bir A, C, B vitamini ve demir kaynağıdır.

Ticari olarak Altın Çilek yetiştiriciliği

Bu meyvenin ticari yetiştiriciliğinin önemi 1985’te Kolombiya’da başladı. Peru ve Şili’ye özgü olan bu bitki, genelde 1-1.5 metre boya sahiptir. Ilıman bölgelerde yıllık olarak yetişen bitki, tropikal ve subtropikal bölgelerde perennial (iki yıllık) olarak da yetişebilir.

Altın Çilek, yetiştiricilerine çabucak kâr olarak dönen bir meyvedir. Bugün, Altın Çileğin egzotik meyve pazarlarında büyüyen bir varlığı söz konusudur.

Altın Çileğin istediği iklim koşulları

Altın Çilek bitkisi bol güneşe ihtiyaç duyar. Büyüme sezonunda yüzde 70-80 nem oranı idealdir. Kuvvetli rüzgârlara karşı oldukça hassas olduğundan, kuvvetli rüzgârlardan korunmalıdır.

Tohumlarının yüksek bir çimlenme oranı vardır. Ekildikten 10-15 gün sonra tohumlar çimlenir. Çimlenme için en ideal gündüz sıcaklığı 22-28 C ve gece sıcaklığı 7-13 C’dir. Bitkinin büyüdüğü yerde don olmamalıdır, zira don bitkiyi yakabilir. Genel olarak yıllık 13-18 C’de iyi bir büyüme ve gelişim gösterir.

Toprak koşulları

Altın Çilek, bir saksıda bile yetişebilir.

Altın Çilek için ideal toprak, iyi bir drenaja sahip ve organik madde bakımından zengin kumlu topraklardır.

Peki Altın Çilek Türkiye’de nerede yetişir? Yukarıdaki koşulları sağlayan her yerde yetişebilir. Örtü altında da yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mersin dahil Türkiye’nin güneyi ve Karadeniz kıyıları bugün Altın Çileğin yetiştirildiği yerlerden bazılarıdır.

Hasat

Hasat, hava ve toprak koşullarına bağlı olarak değişebilir. Genel olarak Altın Çilek hasat zamanı, çiçeklenmenin ardından 2-3 aydır. İdeal koşullarda, bir bitkiden ortalama 300 meyve alınabilir. Ortalama ürün hasadı, hektar başına 4.5-6 tondur.

Marketi

Bugün Altın Çilek fiyatı, kurutulmuş hali kilo başına 55 TL civarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here