Aquapark İşletmeciliği Yaparak Para Kazanmak

Bunaltıcı yaz aylarında yoğun iş temposundan uzaklaşmak ya da kafalarını dağıtmak isteyen bireyler tatil yapmak için kendilerini deniz kenarına atıyorlar. Pansiyonlardan beş yıldızlı otellere, birinci sınıf tatil köylerinden Beach Club işletmelerine kadar tatil sektörünün birçok kolu tatilcilere fırsatlar sunmaktadır. İşte tam bu esnada para kazandıran iş fikirleri arasına yeni bir fikir dahil olmaktadır. Su eğlence parkları yani Aquapark’lar!

Aquapark İşletmeciliği Nedir?

Aquapark ( Su eğlence parkları) işletmeciliği günümüzün en gözde, üstünde en çok kafa yorulan iş kollarından birisidir. Denize gitme imkanı bulamayan ya da gitmek için vakit bulamayan bireyler bunaltıcı yaz aylarında serinlemek için çeşitli havuzlar ve kaydıraklar bulunan su eğlence parklarına gitmeyi tercih ediyorlar.

Aquapark işletmek eğlenceli olduğu kadar çok karlı bir iştir. Ciddi araştırma ve plan program gerektiren bu iş kolunda, asgari şartlar oluştuğu vakit kaliteli hizmet sunarak çok kazanç elde etmek işten bile değildir.

Nasıl Açılır?

Her şeyden önce tesisin kurulacağı yerin tespiti çok önemlidir. Yerleşim alanlarına uzaklığının yanında havuz ve kaydırakların ebatları göz önünde tutulduğunda çok geniş bir alana sahip olunması gerekmektedir. Piyasada bu iş için özel danışmanlar yer almaktadır. Bu danışmanlar açılacak tesisin konumuna ve büyüklüğüne göre doğacak masrafları, ön görülen müşteri rakamlarını ve gelir hesaplarını bir rapor halinde sunarlar. Bu sayede birey yatırımını sağlam temeller üzerine oturtur.

İyi para getiren işler arasında yer alan Aquapark işletmeciliğinde verilecek hizmet çok önemlidir. Geniş tutulan bir eğlence programı müşteri portföyünü genişletmede de yardımcı olacaktır. Çocuklar, yetişkinler, yaşlılar ve engelliler için ayrı ayrı düşünülmüş aktiviteler ve alanlar tasarlanmalıdır.

Söz konusu parkın yerleşimi çok iyi planlanmalıdır. Bu iş için mimarlara başvurulmalı, tuvalet ve duşluklar gibi servis alanları iyi dizayn edilmelidir.

Nitelikli personel çalıştırma ve güvenlik bu işin olmazsa olmazıdır. İşinin ehli, sertifikalı, tecrübeli cankurtaranlara sahip olunmalıdir.

Maliyeti nedir?

Aquapark açmanın maliyeti oldukça fazladır. Bireyin öncellikle kendi sermayesiyle mi yoksa yatırımcı destekli bir sermayeyle mi ya da bağımsız olarak mı yoksa franchise alarak bu işletmeyi kuracağına karar vermesi gerekmektedir.

Aquapark açmadan önce ana maliyetlerin belirlenmesi çok önemlidir. Arsa alımı, eğlence oyuncakları, kaydıraklar, aktivite masrafları, enerji ve su faturaları, personel maaşları ve sigorta primleri gibi masraflar ortaya çıkacaktır. Oyuncak ve arsa alımı bir seferlik masraf olmasına karşın enerji ve su faturaları, personel maaşları ve sigorta primleri süreklilik arz eder. Bütçe ayarlanması iyi yapılmalıdır.

Ne Kadar Kazandırır?

Kazancın miktarı parkın konumuna ve sağladığı olanaklara göre değişiklik gösterir. Kişi başı giriş ücretleri 30-75 TL arasında değişmektedir. Ayrıca işletme içerisinde sunulan ekstra hizmetlerden de ücret alınabilir. Günde 300 – 400 ziyaretçi geldiğini düşünürsek sadece giriş parasıyla 20.000 TL ciro yapmak mümkündür.

1 Yorum

  1. 3200 metrekare alanim var aqua park kurmak icin bana gerekli olan bütçe nedir ve kurduktan sonra aylik net giderlerimi yazabilirmisiniz bilgi sahibiyseniz. Küçük esnaf olduğum icin soruyirum bunu 🙂 vergisi muhasebecisi reklam tabelaları otoyolda şahsıma ait olacak işletmemin reklam levhalarina verilen kira flan. kışın en son faaliyet dișiyken masraf var ise onuda eklerseniz sevinirim teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here