AVM sayısı 433, ortalama kira rakamı 325 TL

Jones Lang Laselle’in (JLL) raporuna göre Türkiye’de şu anda 433 alışveriş merkezi hizmet veriyor. 37 merkez yapım aşamasında. Bu yılın ilk çeyreğinde birincil kira rakamı bir yıl öncesine göre değişiklik göstermedi ve metrekare başına 325 TL olarak hesaplandı. Ofislerdeki boşluk oranı ise yüzde 20 olarak hesaplandı.

Ticari gayrimenkulde özgün profesyonel hizmetler sunan Jones Lang Laselle’in (JLL) 2019’un ilk çeyreğini kapsayan ‘Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü’ raporu yayınlandı. Organize perakende, A sınıfı ofis pazarı ve lojistik sektörlerinin irdelendiği raporda detaylı rakamlara yer verildi.

Türkiye’de 433 AVM bulunuyor

JLL’in çalışmasına göre bu yılın ilk çeyreği itibariyle Türkiye genelindeki alışveriş merkezi sayısı 433. 37 AVM yapım aşamasında. Ülke genelinde 13 milyon metrekare ticari kiralanabilir alan mevcut. İstanbul’da hâlihazırda 126 merkez hizmet veriyor. 13 AVM ise yapım aşamasında. 2020 sonunda İstanbul’da alışveriş merkezi sayısının 139’a çıkması bekleniyor. JLL’in raporundaki verilere göre alışveriş merkezlerindeki metrekare başına birincil kira rakamı ortalama 325 TL. Bu rakam, bir yıl öncesinin aynı dönemine göre değişiklik göstermedi.

Yeni ofis projelerinin adresi Anadolu Yakası

JLL’in raporunda İstanbul’daki A sınıfı ofis pazarına ilişkin güncel rakamlar da paylaşıldı. Çalışmaya göre İstanbul’daki A sınıfı ofis arzı geçtiğimiz yılında ilk çeyreğinde 5,3 milyon metrekare iken, bu rakam bu yılın ilk çeyreğinde 5,7 milyon metrekareye çıktı. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin de etkisiyle Anadolu Yakası yeni ofis projelerinin yüzde 89’una ev sahipliği yapıyor. A sınıfı ofis pazarındaki ortalama birincil kira rakamı ise, bir yıl öncesinin aynı dönemine göre değişiklik göstermedi ve metrekare başına 130 TL olarak hesaplandı. Söz konusu sektör için kritik önem arz eden boşluk oranı ise yüzde 20 oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here