Balık Yetiştiriciliği

Balık yetiştiriciliği faaliyetleri asırlar öncesinden insanların geçimlerini sağladığı temel geçim kaynaklarının başında gelmektedir. Günümüzde ise Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının sayesinde gerek akvaryum balık yetiştiriciliği gerekse deniz balık yetiştiriciliği faaliyetleri oldukça yaygın bir şekilde yapılmaktadır ve bu iş sayesinde insanlar ciddi gelir kaynağı sağlamaktadır.

Balık Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Dünya geneline bakıldığında en fazla sazan balığı ve alabalık yetiştirilmektedir. Bununla birlikte Türkiye’de de alabalık yetiştiriciliğinin fazlasıyla yaygın olduğu görülmektedir. Bu bağlamda alabalık çiftliği kazancı diğer balık yetiştiricilik alanlarına göre biraz fark atmaktadır. Bu alanın daha fazla gelişmesinin temel nedeni ise Türkiye’nin her yerine alabalık havuzlarının rahatlıkla kurulabiliyor olmasıdır.

Balık yetiştiriciliği tesisleri Türkiye’de oldukça sınırlıdır ve halen gelişmekte olan tesisler vardır. Buna rağmen 20 sene önceki balık yetiştiriciliği yapan üreticilerin yaşadığı problemler bugün bu işe başlayan kişiler tarafından yaşanmamaktadır çünkü teknoloji ile birlikte bu meslekteki olanaklar ve gelir oranları da gelişmeye başlamıştır.

Balık yetiştiriciliği zor bir iş değildir. Önemli olan balıkları doğru ve sağlıklı beslemektir. Bunun içinde yetiştiriciler sürekli yem sanayi ile irtibatta olurlar ve yem ihtiyaçlarını yem sanayi tesislerinden karşılarlar. Ayrıca balık tesislerinin temizliğinin sürekli yapılması balıkların sağlığı açısından son derece önemlidir.

Girişimcilere Devlet Desteği Geliyor

Balık yetiştiriciliği ülkede gelişmekte olan bir alandır bu nedenle de devlet girişimcilere teşvik amacı ile bu işe girmeyi düşünenlere balık yetiştiriciliği devlet desteği vermektedir. Bu destek doğrultusunda devlet, su ürünleri tesisi kurmak isteyen girişimcilere bu tesislerde kullanacakları ekipmanlar için %50 hibe destekli kredi imkanı sunuyor.

Balık Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırır?

Her alanda olduğu gibi balık yetiştiriciliği alanında da yapılan işe göre gelir sağlanmaktadır. Bununla birlikte girişimciler su ürünleri kayıt sistemine kayıtlarını tamamladıkları takdirde alabalık başına 0,65 TL, levrek ve çipura başına 0,85 TL ve diğer balık türleri için ise 1 TL devletten destek alarak gelir sağlamaktadır. Dolayısıyla da girişimcilerin yetiştirdikleri balığın türüne ve sayısına göre kazançları da değişiklik göstermektedir. Bir nevi balık yetiştiriciliği geliri girişimcinin üretimine bağlı olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here