Balon Turu İşletmeciliği

Balon işletmeciliği denilince akla ilk gelen yer Kapadokya oluyor. Kapadokya’da balon turu işletmecilerinin, yılda 500 bin turisti uçurmaktadır. Bu işe yatırım yapanlar artık balon turunun sadece Kapadokya ile sınırlı kalmamasını istiyor. Bundan böyle de Ankara, Pamukkale ve Burdur’dan sonra Adana, Mardin ve Eskişehir’de de balon turları başlayacak denildi. Balonları Nevşehirli bir firma üretecek. Balon turu düzenleyen firmalar, tecrübeli pilot sayısının arttırılması konusunda görüş birliği yaptılar. Peki, sıcak hava balonu turu düzenlemek, bunun işletmeciliğini yapmak nasıl bir iş?

Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu işe başlamadan önce cebinizde bir sermaye olmalıdır. İster balon satın alın, ister kiralayın, bir balonun yurt dışından geliş fiyatı 60 bin ile 120 bin arasında oynamaktadır. Bu nedenle az para koyularak yapılacak bir iş değildir. Ancak sürekli gelişen, kendini yenileyen, çağa ayak uydurabilen ve kapasitesini her daim daha iyi olmak için zorlayan bir sektördür. 2003 yılında Kapadokya’daki balon işletmeleri sayısı 6 iken günümüzde 19 tane işletme vardır. Bu işletmelerin, filolarındaki balon sayısı 43’ten 162’ye çıktı. Yani sektör büyük bir potansiyel ile yerinde saymayıp, gelişme göstermiştir. Önümüzdeki dönemlerde daha da gelişecektir. Sivil Havacılık Müdürlüğü, sıcak hava balonlarının su üzerinde uçuş yapmasına imkân verecek düzenlemeyi de hayata geçireceklerini açıklamıştır.

Ne Kadar Kazanılır?

Ne kadar kazanılacağı hakkında net bir rakam olmasa da, birkaç yıl önce sadece Kapadokya Bölgesindeki sepetli balonların bir yıllık kazanç getirisi 60 milyon Euro bile, ne kadar kazanılacağı konusunda tahmini bir değer oluşturmamıza yardımcı olabilir.

Nasıl Başvurulur?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bu konuyla ilgilendiği için resmi makamlardan resmi belgelerle izin almak ve uçuş için eğitiminiz ve izninizin olması gerekmektedir. Bundan sonra yazın Avrupalı, kışın Asyalı turistleri ağırlayabilir, hangi bölgede bulunuyorsanız bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerini anlatabilirsiniz. Eğer ciddi bir girişimci iseniz, gerekli izinleri sağladıktan sonra, sektörün durumunu göz önünde bulundurarak, kar marjını ve fiyatı düşünerek yapacağınız akıllı yatırım ile, yüksek karlar elde edebilir, yatırımınızın kendini amorti etme süresini olabildiğince kısaltabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here