Bayilik Yatırımı Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Gelişen ve büyüyen Tükiye ekonomisinde marka bilici her geçen gün daha çok artmış ve markalara önem giderek artmıştır. Artan nüfus ürün ve hizmet ihtiyacını her geçen gün arttırmıştır. Bu artış ile doğru orantılı olarak insanların kalite beklentisi yükselmiştir. Bu duruma örnek vermek gerekirse insanlar eskiden önemsemediği şeylere şimdilerde çok dikkat etmektedir. Eskiden azınlıkta olan işletmeler, bugun inanılmaz ölçüde artmış durumdadır. Bu yazımızda sizlere bayilik yatırımı yapmak isteyenlere tavsiyeler vereceğiz.

Bayilik Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayilik yatırımı herkesinde bildiği üzere markalaşmış bir firmanın isim hakkını ve kalitesini kullanmaya yönelik bir yatırım fırsatıdır. Büyük firmaların kendilerini daha fazla büyütmek pazar hakimiyetini kurmak daha gelişmek amaçlı bayilik vermektedir. Bu duruma Franchise yapmakta denebilir.

Bayilik yatırımı yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, kendinizden yani beklentilerinizden emin olmanız gerekmektedir. Markasını kullandığınız büyük bir firma size hiç bir zaman iş garantisi vermez. İş garantisi, iş hacmi, kar oranları gibi konulara çok dikkat etmeli uzun hesaplar yapmalısınız. Bir işi bilmeden başlamak, detaylarını çok derinlemesine düşünmemek sizi beklemediğiniz süprizler ile karşılaştırabilir. Bu tarz durumların önüne geçebilmek için uğraştığınız sektörü yapan bir tanıdığınız ile detaylı görüşmelisiniz. Tanıdığınız olmaya bilir, bu tarz durumlarda ise bayilik yatırımı yapacağınız bir işletmenin başka bir örneğine gidip rica ederek onunla sohbet edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda her bayilik veren firma ile hemde daha önce bayilik almış olan bir firma ile konuşmanız iyi olacaktır.

Kendi bayiliğini veren bir firma kötü yanlarından bahsetmekten kaçınabilir. Bu da size ileriye dönük hayal kırıklıkları yaşatır ve işlerin umduğunuz gibi gitmesini etkiler. Firmaya sorduğunuz bütün soruları ondan daha önce bayilik almış biri ile konuşmanız iki tarafın söyledikleri arasındaki tutarlılığa bakmanız gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kar oranlarını çok detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Çünkü bu tarz bayilik veren firmalar genelde bayiniz için alınan ürünlerde onlara bağlı kalmanızı ve hep onlardan ürün almanızı isteyeceklerdir. Piyasa değerinin 2 katına bile satılan ürünler bulunabilmektedir. Bu yüzden güzel bir hesap kitap yaparsanız kötü sonuçları önlemiş olursunuz.

İşletmecilik dışarıdan bakıldığında size siz patronmuşsunuz gibi gözüksede, bir işletmenin patronu bazen bulaşıkçı, bazen garson, bazen temizlikçi o anki anlık duruma göre her şey olabilmektedir. Bu durumları göz önünde bulundurmalı ve iş bitirici adam olmalısınız.

Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de insanların tavsilerini dinlemeniz ama her denilenide yapmamanızdır. Yani herkesin fikir ve görüşlerine saygı duymalı onların tecrübelerini dinlemelisiniz ama birileri bir şey dediği içinde yapmamalısınız. Tabiri caizse süzgeç görevi görerek yanlış bilgileri arındırıp doğru bilgileri kullanmaya bakın. Yaptığınız bir yatırım sizin ilk ve son şansınız olabilir, büyük risk alıyor olabilirsiniz, bunu çok sık düşünüp telaş ve panik yapmayın unutmayın ki hiç bir şey sizden önemli değil, siz inandığınız kadar başaracaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here