Beyaz Eşya Bayiliği Nasıl Alınır?

Beyaz eşya bayiliği üzerine mevcut iş yeri veya yeni bir mağaza açmak isteyen kişilerin ilk hedefi büyük markalar ile anlaşabilme çabasına dayalı olmaktadır. Bu kapsamda Türkiye’de üretilen Vestel ve Arçelik gibi markalar başta olmak üzere Alman devi BOSCH ve LG, Sony, Ariston-Hotpoin gibi birçok marka yeni girişimcilerin marka planlaması içerisinde yer alıyor. Bu dev markalar gerek mevcut faal durumda olan mağaza sahiplerine, gerek ise beyaz eşya mağazası açmak isteyen girişimcilere franchising ve bayilik fırsatı veriyor. Konumuz kapsamında yer alan beyaz eşya bayiliği nasıl alınır çerçevesinde sizlere bu markalar tarafından sağlanan kâr marjı, maliyet oranları, markaların girişimcilerden istediği belgeler ve şartlar ile alakalı bilgiler sunacağız.

Beyaz Eşya Bayiliği Nasıl Alınır?

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız öncelikli olarak beyaz eşya kapsamında seçeceğiniz markanın teknik destek ve müşteri odaklılığını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu firmaların sizden istediği şartları ve birtakım belgeleri yerine getirdiğiniz vakit bayilik almak oldukça kolay bir hale dönüşüyor. Az evvelde bahsettiğimiz üzere beyaz eşya bayiliği ile alakalı olarak ilk girişimleriniz markanın güvenilir ve hangi konumda olduğuna bağlı olarak bir seçim yapmanız üzerinedir. Marka seçimini yaparken mutlaka bulunduğunuz bölgenin ekonomik derecesini ölçmeli ve aynı zamanda o markaya ait başka bir mağazanın size yakınlığını araştırmalısınız. Öte yandan firmaya ait teknik servis ağının bulunduğunuz bölgede olması önem arz etmektedir. Mağazanın açıldığı yer bir ilçe ise mutlaka en az il sınırlarında bulunan bir teknik servis ağı bulunmalıdır. Beyaz eşya bayiliği başvuru talebinizi yapmak istiyorsanız internet ve telefon ile gerçekleştirebilirsiniz. Ön başvurudan hemen sonra değerlendirilmeye alınarak akabinde bölge müdürü tarafından size dönüş yapılacaktır.

Beyaz Eşya Bayilik Bedeli

Köklü bilinirliği yüksek olan beyaz eşya markaları sizden bayilik bedeli adı altında yer alan ücreti talep edebilirler. Bu konuda sizlere net bir rakam belirleyemezsek de bayilik için hali hazırda mutlaka 60 ila 70 bin TL arasında bir meblağ olması gerekmektedir. Bu paranın büyük bir kısmı açacağınız mağazanın iç dizayn ve dış konsept tasarımlarına harcanmaktadır. Beyaz eşya bayiliği veren tüm firmalar anlaşmalı oldukları reklamcı ve mobilya işlerini yürüten firmalara yaptırmakta oldukları dizayn ve dekor ücreti olarak bu miktarın sizde olmasına önem veriyor. Buna en büyük örnek ise; dikkatinizi çekmiştir ki hemen her beyaz eşya mağazasının iç ve dış dekorları birbirine benzemektedir.

Bölge Müdürüne Bu Soruları Sorun;

  • Firmalar kâr oranı olarak %10 ila %40 arasında kâr bırakmaktadır. Bayilik alacağınız firmanın bölge müdürü ile mutlaka bu durumu konuşun.
  • Aidat ve reklam bedeli adı altında para alış durumunu göz önünde bulundurun.
  • Bayilik alacağınız markanın yanında başka bir markanın satışı gerçekleşebilir mi sorusunu mutlaka belirtin.
  • Olası bir mağaza kapatma durumunda stoklarınız kalan marka ürünlerinin geri iadesinin yapılıp-yapılmadığını sorun.
  • Satışa çıkan ürünün teslimat süreci sizin tarafınızdan mı yoksa servis tarafından mı teslim edildiğini sorun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here