Bombus Arısı Üreterek Para Kazanma

Dünyada 250 türe sahip olan bombus arısı bal yapan arı cinslerindendir ve ülkemizde de bulunur. Ancak bombus arıları ülkemizde tüylü arı ya da eşek arısı olarak isimlendirilmiştir. Şimdilerde döllenme amaçlı olarak kullanılan bombus arılarını üreterek para kazanabilir ve başarılı olabilirsiniz.

Bombus arısı üretmek:

Tarım üretiminde hormon kullanımının yerini alan bombus arılarını üreterek hem meyve ve sebzelerde hormonsuz bir döneme yardımcı olabilir hem de devlet desteği ile para kazanabilirsiniz. Organik tarım için seralarda kullanılan bombus arıları ömür ve kovan fiyatına göre fiyatlandırılmaktadır. Bombus arısının ömrü 45 gündür ve bir arı kovanını satmak isterseniz 150 TL’den başlayarak 250 TL’ye kadar satabilirsiniz. Bir kovandaki arı ile ortalama 2000 metrekare bir serada döllenme yapılabilmekte ve hormonsuz gıda üretimine geçilmektedir.

Bombus arısında devlet teşvikleri:

Hormonsuz gıdalara fırsat yaratan bombus arıları son yıllarda birçok kişinin girişim alanında bulunuyor. Belli bir sıcaklıkta döllenen bombus arıları devlet tarafından da destekleniyor ve teşvik ödemeleri yapılıyor. Bu ödemeyi almak isteyen girişimciler üretimi gerçekleştirecekleri ilde gerekli faturalar ile başvuruda bulunabilirler. Koloni başına ödeme alan girişimciler devlet desteğini 1 dekar serasında en fazla 2 koloni için ödeme almaktadırlar. Bunun dışında bir ödeme yapılmamaktadır.

Bombus arısı üretimi nasıl yapılır:

Kovanı koyduktan sonra genç ana arıları çiftleşirip tekrar kuluçkaya yatıp birkaç koloni daha üretebilirsiniz. Kovan haricinde taze polen ve şeker şurubunun yanında yalıtım malzemesi de üretim için gereken malzemelerdir. Ayrıca kovan çift olursa bir tarafında kuluçka diğer tarafında beslenme ya da dışkılanma yapılabilmektedir. Serada ortalama 80 ile 100 bombus arısı ile koloni kurulmaktadır. Ancak üreme koşulları ne kadar iyi olursa ana üretimi de aynı oranda yükselecektir. Ayrıca bombus arılarının çiçek tozu transferlerinde nemli ortam çok daha başarılı sonuçlar elde ettirmektedir. Çiçek seçiciliği olmayan bombus arıları 150 metreye kadar uzaklaşarak beslenebilir ve bir günde çok faz çiçek gezebilir. Bombus arılarının farklı uçuşları ile rüzgarlı havada bile beslenme sağlanabilmekte ve üretim sırasında da bu koşullar avantaj sağlamaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here