Bonsai Ağacı Yetiştirerek Para Kazanma

Gelişen teknoloji ile parelel artış gösteren ihtiyaçlar silsilesi bütçeleri zorlamakta, bireyleri alternatif gelir kapılarına itmektedir. Yeni iş fikirleri arasında yer alan bonsai yetiştiriciliği girişimciler ve ek gelir sağlamak isteyen bireyler arasında gün geçtikçe popüler bir hal almaya başlamaktadır. Bonsainin, uyuşturucu maddesi olan Bonzai ile isim benzerliğinden başka herhangi bir ortak yönü bulunmamaktadır.

Bonsai Nedir?

Bonsailer, yapı marketlerinin reyonlarını süsleyen sıklıkla görülen o sevimli minik ağaçlardır. Kökeni Japonya’ya dayanır. Japoncada bonsai, “bon” yani tabak ve “sai” yani bitki, ağaç anlamlarındaki iki kelimenin birleşiminden oluşur. Kısaca Bonsai, Türkçe’de tabak ağacı demektir.

Boyutları 3 cm’den 203 cm’ye kadar uzanan bonsai türleri içerisinden en küçüğünün ismi “Keshitsubo”, en büyüğünün ismi ise “Imperial” olarak bilinir.

Bonsai Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Bonsai yetiştiriciliği bahçeyle uğraşmayı seven bireyler için biçilmiş kaftandır. Herhangi bir bitkinin ya da ağacın kök sürgünlerini kendine has bonsai yetiştirme teknikleri ile budayarak şekil verme işlemi, ona uygun saksılara konup bitkiyi minyatürleştirme, bodurlaştırma işlemi gibi adımlardan oluşan bonsai (tabakta ağaç) yetiştiriciliği, emek, sabır ve zaman gerektiren bir iştir. Defalarca deneyerek, zamanla ustalaşılan bu işte dikkat edilmesi gereken püf noktalar; toprağın nemini ayarlama, bitkinin yeterli hava ve ışık almasını sağlamaktır.

Bonsai Yetiştiriciliği Kazançlı mıdır?

2-3 sene içerisinde birçok bitkiyi bonsai formuna getirmek mümkündür. Maliyeti düşük, sermayesi bol olan bu iş kolunda sabırlı bir bekleyişin sonunda kişiler yüklü bir kazanç elde edebilirler. Uygun bir araziye özenle dikilen ve yetiştirilen bonsailerin pazarlaması çok da zor olmayacaktır. Dekorasyon mağazaları, peyzaj mimarları, çiçekçi dükkanları, yapı marketleri gibi birçok iş koluna pazarlanabilen bonsailerin ayrıca yurt dışına ihracatıyla da yüklü bir kazanç elde edilebilir. Bonsai fiyatları 30 dolardan başlayıp 500 dolara kadar çıkmaktadır.

Bonsai yetiştiriciliği yapanların bir diğer kazanç kapısı ise bu işin öğretmenliğidir. Bonsai yapımı hakkında düzenlenecek kurslar sayesinde kişi hem kendi ürünlerini geniş kitlelere tanıtma fırsatı bulacak, hem de kurs ücretlerinden ekstra bir kazanç elde etmiş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here