Bunu Eken Kazanıyor! Mor Patates Yetiştiriciliği

Mor tatlı patates henüz Türkiye’de fazla bilinmese de Amerika ve Avrupa’da epeydir bilinen ve sevilen bir sebzedir. Günümüzde mor tatlı patates tohumu alımı ve yetiştiriciliği tarım sektöründe faaliyet gösteren ya da gösterecek olan girişimcilerin gözdesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Mor Patates nedir?

Güney Amerika’da bolca bulunan mor tatlı patates, tarih boyunca tanrıların kutsal yiyeceği olarak görülmüş, ana vatanı Peru’da çok sık tüketilmiştir. Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı, koyu mor renkli olan bu patatesin diğer patates türlerine göre on misli fazla antisiyanin ve antioksidan barındırdığını belirtmiştir. Bu özelliğinden ötürü Amerika’da “purple majesty” yani mor majeste adıyla anılmaktadır. Diğer patates türlerinden ayrı olarak mor patateste daha fazla A ve C vitamini ve bolca manganez vardır. Bunlara ilave olarak bu patateste B6 vitamini, bakır, potasyum, demir ve bol miktarda lif bulunmaktadır. Uzmanlar, çağın vebaları olan kanser, kalp ve damar hastalıklarına karşı son derece etkin bir besin olduğunu düşünmektedir. Ayrıca sebzenin bunama ve unutkanlığı önleme, kötü kolesterolü düşürme özellikleri bulunmaktadır. Günümüz dünyasının en önemli sorunlarından biri olan obeziteye karşı savaşta etkin bir silah olarak kullanılan mor patatesin, cilt rahatsızlıklarında da önemli katkıları olduğu gözlemlenmiştir.

Mor Patates Hangi Koşullarda Yetişir?

Mor patates Türkiye için kulağa çok yeni gelen bir üründür. Bu ihraç ürününün Peru’da yetiştirilen çeşitlerinin, Anadolu’nun ılıman iklimli bölgelerinde kolaylıkla yetiştirebileceği tahmin edilmektedir. Donsuz geçen bir iklimde dört ile altı ay arasında yetişme süresi olduğu için, Orta Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinin bazı yerlerinde yetişmesi mümkündür. Başarılı bir yetiştirme için gece sıcaklığının 18-20 derece olan bir bölgede yetiştiriciliğin yapılması gerekir. Bu koşulları sağlamayan yerde bitki gelişimi olur, fakat yumru oluşmaz.

Mor Patates Yetiştiriciliği Kazançlı mıdır?

Mor tatlı patatesin lezzetinin yanında özellikle sağlık sektörüne önemli katkıları sayesinde Amerika ve Avrupa piyasasında popülaritesi gittikçe artmaktadır. Mor patates fiyatı diğer patates fiyatlarına göre daha yüksektir. Hal böyleyken ihracat sürekliliği vaat eden mor tatlı patates yetiştiriciliğinin düşük rekabet ortamında yüksek kazanç sağlaması girişimcileri bu alana sevk etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here