Çay Ocağı Açmak İstiyorum Diyenlere Gelsin…

Küçük sermayeler ile yapılacak bir çok iş kolu vardır. Bunlardan biri de çay ocağı açmak olabilir. Milli içeceğimiz çayı her yaşta tüketen birey sayısı bir hayli fazladır. Tüketimi fazla olan ürünün kazancıda doğru orantılı olarak fazladır. Az sermaye ile yapılacak iş fikirleri arasında çay ocağı açmayı öneriyoruz. Bu yazımız, çay ocağı açmak istiyorum diyenlere gelsin..

Çay Ocağı Dükkanı Açmak

Her iş kolunda olduğu gibi, çay ocağı dükkanı açarken de işlek ve rağbet gören yerleri seçmeniz gerekmektedir. Aksi halde hitap edeceğiniz kitle çok düşük olacaktır. Nezih ortam seçmenizde fayda var. Çünkü müşterileriniz çay içerken keyif almak ve güzel ortamdan faydalanmak isteyeceklerdir. Müşterileri bağlamak adına önemli bir adım olabilir.

Metre kare şartınız yok, bütçenize ve kafanızdaki dizayna uygun bir dükkan tutabilirsiniz. Kafanızda oluşturduğunuz çay ocağı profilini yakalamak için emsal niteliği taşıyan dükkanları gezin ve fikir edinin.

Ruhsat ve vergi levhası için gerekli başvuruları yapın. Masa, sandalye, çay ocağı seti, bardaklar, televizyon gibi çay ocağında olmazsa olmaz malzemelerin tedariğini yapmanız gerekmektedir. Görsel hitap noktasında yapacağınız dekorasyon, dükkanınıza albeni katacaktır. Bu hususu mutlaka değerlendirin. Kalite standartlarının üstünde olmanız satış ve müşteri memnuniyetinizi arttıracaktır. Çay demleme konusunda fire vermeyin ki lezzetiniz daim ve popüler olsun. Çay tiryakilerini kaliteli çay yapışınıza hayran bırakın. Zira onlar devamlı müşterileriniz olacaklardır.

Çay Ocağı Açmanın Ortalama Maliyeti

Çay ocağı açmak için gerekli maksimum sermaye, taş patlasın 20 – 30 bin lira diyebiliriz. Metre kareyi çok büyük tutmadığınız taktirde, çok büyük sermayeler gömmenize gerek kalmayacaktır. Dükkan içi m2 düşük olsa dahi bahçe payı olan dükkanlar, masa ve sandalye atmanız konusunda oldukça işinizi görecektir. Bu tarz dükkanlara yönelebilirsiniz.

Tavsiyeler;

En az 1, maksimum 3 personel çalıştırın. Yoğunluğa göre eleman sayısını ayarlayabilirsiniz. Personel disiplinine önem verin. Bu iş için uygun kriterdekileri tercih edin. Sürekli ayakta ve sipariş götürüp getirecekleri için, her iş arayan çay ocağı servis elemanı olamaz.

Hijyeni ön planda tutun. Gazete, dergi, roman ve benzeri okunabilir yazılı araçları dükkanınızda bulundurun. Bu hamleniz müşterilerin çay ocağında fazla vakit geçirmelerine sebep olacaktır. Doğru orantılı olarak çay satışlarınız artacaktır. Sabah işe gidenlerin dükkanınızdan kahvaltılık ( boyoz, boğaça, börek, kurabiye ) alabilecekleri vitrin alanı oluşturun. Cironuza ve karınıza muazzam katkısı olacaktır. Müşterilerinizle ikili diyaloglarınızı sağlam tutun ki, sadece sizinle sohbet etmek için dahi dükkanınıza uğrasınlar.

Civar dükkanlardan sipariş alabilmek adına megafon ( hoparlör ) tarzı iletişim aracı sistemi kurmanızda fayda var. Yada alternatif sipariş araçları geliştirebilirsiniz. Örnek; Whatsapp, skype, telsiz gibi alakalı sistemler kullanabilirsiniz.

Demlediğiniz çayın kalitesini sürekli olarak koruyun. Bir gün başka tat, bir başka gün başka bir tat olursa müşteri kaybına uğramanız söz konusu olacaktır. Çay siparişlerinizi mümkün olduğunca hızlı gönderin. Müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutun..

Çay Ocağı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Genelde dükkan açmak için istenilen belgeler oldukça benzerlik göstermektedir. Bulunduğunuz muhitteki, belediyelerden belediyelere de fark söz konusu olabilmektedir. O yüzden size kesin bir bilgi aktaramıyoruz. En doğrusu, sizin belediyelere bizzat danışmanız olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here