Deniz Yosunları Kültür Çiftliği

İlginç ve yeni iş fikirleri arasında deniz yosunu yetiştiriciliği dikkat çekmektedir. Ülkemizde sadece seçkin marketlerde bulunan deniz yosunları, Batı’da hemen her markette satılmakta olan bir üründür. Uzakdoğu beslenme alışkanlığında vazgeçilmez bir besin türü olan deniz yosunları ile para kazanmak mümkün. Deniz yosunları kültür çiftliği Asya’da yaygın olmasına rağmen farklı ülkelerde deniz yosunu üretmek için kolları sıvamış gözüküyor.

Deniz Yosunları Yetiştiriciliği

Japonların dünya mutfağına sunduğu deniz yosunları sadece Uzakdoğu’da değil ABD’nin farklı eyaletlerinde de yetiştirilen bir üründür. Deniz yosunlarının en çok bilinen çeşitleri arasında ‘Nori’ ve ‘Wakame’ bulunmaktadır. Bu iki yosun türünü ABD’de en küçük marketlerde dahi bulmak mümkün. En önemli unsur, yenilebilir deniz yosunlarının özel denizel çiftliklerde sertifikalı bir şekilde üretilmesinin zorunlu olmasıdır. Doğada kendiliğinden yetişen göllerde veya nehirlerde bulunan yosun ve benzeri bitkiler sağlığa zararlıdır. Ayrıca bu yosunların satılması da yasaktır. Yosun yetiştiriciliği fazla emek istemese de deniz yosunu çiftliğinin kurulacak denizin berrak ve hijyenik olması gerekir. Ayrıca kıyılardan gelebilecek atıklara karşı korunaklı olması şarttır. Son 10 yılda deniz yosunları üretimi ikiye katlanmış ve Portekiz gibi yeni girişimci ülkelerin dikkatini çekmiştir. Ülkemizde henüz bu iş fark edilmemiş olsa da Akdeniz ve ege bölgelerinde yapılması muhtemel bir iş olabilir.

Deniz Yosunları Nerelerde Kullanılır?

Sanayide çeşitli işlerde ve besin türü olarak kullanılmaktadır. İlaç sanayisinde de kullanılan deniz yosunlarından, özellikle ‘Svakame’ türü, Kalp sağlığına, kemik gelişimine ve hormon desteğine iyi gelmekte. Tuzlu ile tatlı arasında bir tat veren ‘Wakame’ yosun türü ise, dünya mutfağında ünü oldukça yaygın bir türdür. Ayrıca ‘Nori’ de mutfakta yerini alan yosun türlerinden biridir.

Deniz Yosunu Ne Kadar Kazandırır?

Son 10 yılda üretimi 9 tondan 19 tona yükselen deniz yosunları üreticiliği, yatırım yapmak isteyenlerin dikkatini çeken işler arasında yerini almış durumda. Japonya, yosun ve kırmızı alg arasında bir bitki olan ‘Nori’ den yıllı ortalama 2 milyon dolar kazanıyor. Sadece bir yosun türünden bu kadar gelir elde edilmesi, kısa sürede yatırımcılarının artması sinyallerini veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here