Dijital Pazarlama Uzmanlığı Nedir?

Dijital Pazarlama şu anda patlayan endüstrilerden biridir. % 40 büyüme oranı ile insanlar bu endüstriye ilgi duyuyorlar. Bununla birlikte, evde yapılması mümkündür ve bu yüzden Dijital Pazarlamacılık bugünlerde tüm dünyada talep görmektedir.

Dijital Pazarlama Bileşenleri

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM) veya Tıklama başına Öde (PPC)
 • İçerik pazarlama
 • Web Analizi
 • Eposta pazarlama
 • Mobil Pazarlama

Bir Online Pazarlama uzmanı olmayı istiyorsanız, yukarıda saydığımız alanlardan birine yönelmeniz gerekmektedir. Her biri kendi içinde çok derin olan bu alanlardan birine yönelerek gelir elde etmeye başlayabilirsiniz ancak öncelikle bilgi edinmeli ve kendinizi nasıl geliştireceğinizi öğrenmelisiniz.

 

Nasıl Dijital Pazarlamacı Olunur?

 • Dijital Pazarlamada temel kavramları öğrenin ve ileri kavramlara yönelin.
 • Google Dijital Eğitimlere katılarak bilginizi artırabilirsiniz. Bununla birlikte Facebook da kendi eğitimlerini sunmaktadır. Dolayısı ile internet, eğitim anlamında size oldukça geniş bir kaynak sunmaktadır.
 • Bununla birlikte, bu kazanımlardan bağımsız olarak, Dijital Pazarlama Yöneticisi gibi pozisyonlar için deneyim elde etmeniz olmazsa olmazdır. Sosyal medya profilleri açabilir, bir web sitesi için reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Böylece kendinize olan güveniniz artacaktır.

Sizinle iyi Dijital Pazarlamacılar arasındaki en önemli fark pazarlama taktiklerinin uygulanmasıdır. Hangi dijital pazarlama stratejisinin uygulanabilir olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü ortalama bir pazarlamacı yalnızca trendleri takip eder ve bu trendlerin işletme hedeflerine uyup uymadığına dikkat etmez. Temelde, ortalama dijital pazarlamacılar körü körüne pazarlama tekniklerini uyguluyor ve çalışacaklarını umuyorlar. Şansa güvenmeyi bırakmanız gerekiyor.

“O zaman ne yapayım?”

Kendi dijital pazarlama çerçevenizi oluşturmaya başlayın, böylece hangi pazarlama stratejilerinin belirli işletme amaçlarınız ve koşullarınız için iyi çalıştığını önceden tahmin edebilirsiniz. Kendi pazarlama stratejinize sistematik ve bilimsel bir yaklaşım getirin!

Ne Kazanırım?

Dijital pazarlama uzmanları ülkemiz teknolojisi geliştikçe çok fazla kazanmaya başlamışlardır. Bu kazançlar sizin nerede hangi derecede çalışmaya başladığınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Nasıl Başvururum / Başlarım ?

Bugün başlayın! İhtiyacınız olan tek şey internet bağlantısı, bilgisayar ve test edilecek bir miktar paradır. Kontratlarınızı kendi mini projenize uygulayın. İşte yapabilecekleriniz:

 1. İlgilendiğiniz bir konu seçin ve bu konuda blog yazmaya başlayın . Ne ödeyeceksin? Alan adı ve barındırma için yılda 50 dolar.
 2. SEO hakkında bilgi edinin ve makaleleri akılda tutarak SEO optimizasyonu yapın.
 3. Blogunuza trafik çekip çekmediğinizi öğrenmek için Google Analytics izleme kodunu yükleyin .
 4. Kullanıcıların Google’da ne aradığını görmek için bir AdWords hesabı oluşturun ve bazı anahtar kelime araştırmaları yapın. Hangi konuda blog yazabileceğinize dair bir fikir edineceksiniz.
 5. İlgili makaleleri yazmayı bırakmayın. Onları yayınlayın ve paylaşmayı unutmayın!
 6. Sosyal medyadan ve Facebook sayfanızdan tüm makalelerinizi paylaşarak trafik çekebilirsiniz.
 7. Facebook reklamcılığını deneyin . Promosyonunuzu % 10 gibi düşük bir tutarla kurabilirsiniz.
 8. Sosyal paylaşım düğmeleri blog sitenizde bir zorunluluktur. Aynı WordPress eklentilerini kullanabilirsiniz. (İyi haber: bu eklentiler ücretsiz)
 9. Ayrıca, e-posta pazarlama hizmetleri için MailChimp, Aweber ve benzeri hizmetleri deneyin.
 10. Facebook sayfanızı tanıtmak için e-posta pazarlama tekniklerini kullanın veya tersini yapın.
 11. Blogunuzu reklam alma amaçlı kullanamazsınız. Bu nedenle web sitesi kurmanız zorunludur. Çok düşük TBM teklifleriyle başlayın. Başlamanız için ücretsiz krediler alacaksınız.
 12. Google Adsense önemlidir! Kaydolun ve web sitenizde reklam kodlarını kullanın.
 13. Web sitenizin mobil cihazlara uygun olduğundan emin olun ve AdWords’te mobil reklamlar oluşturun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here