arama

Dizi Çevirmenliği Yaparak Para Kazanma

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • BS
  • 1 Star
    Loading...

Diziler hayatımızda vazgeçilmez bir yer kaplamışken, aynı zamanda birçok insana ekmek kapısı olmuştur. Dizi çevirmenliği de ek iş arayan ya da gelirini çevirmenlik yaparak elde edenler için çok önemli bir kazanç kaynağıdır. Özellikle yabancı dilini geliştirmek isteyen veya masraflarını karşılamak isteyen öğrencilerin arzulu olduğu bu işten, para kazanılabilir. Bilindiği üzere ülkemizde yerli dizilerin yanı sıra yabancı dizilerde fazlaca kabul görmüş durumda. Hal böyle iken İngilizce ya da başka bir dilde yayınlanan diziyi Türkçeye çevirerek para kazanma olanakları doğmuştur.

Dizi Çevirmenliği Nasıl Yapılır?

Zevk alarak sevdiğiniz dizileri izleyerek bu işi yapmanız mümkün. Tabi bu iş için yabancı dil bilmeniz gereklidir. Eğer İngilizce veya başka bir dile hâkimseniz çevirmenlik size göre bir iş olacaktır.  Birkaç edit programı da dizi çevirmenliği yaparken sizlere yardımcı olabilir. Evde ek gelir arayan birçok insan çeşitli yollara başvurarak para kazanmayı arzu ediyor. Dizi çevirmenliği yaparak para kazanma da bu yollardan biri. İnternetten dizi çevirmenliği yaparak para kazanmak için araştırmacı ve takipçi olmalısınız. Bilindiği gibi sayısız dizi yayını yapan site bulunmaktadır. Bu siteler sizinde gelir kaynağınız olabilir.

Dizi Çevirmenliği İşleri Nerede Bulunur?

Yüzlerce hatta binlerce dizi yayınlayan web siteleri mevcuttur.  Bu siteleri internette araştırıp bulabilirsiniz. Ayrıca çeşitli dizi yayını yapan sitelere girerek yorum bırakabilirsiniz. Çevirmen ilanlarını da takip ederek iyi bir iş fırsatı yakalamanız mümkün olabilir. Başvurduğunuz sitelerden size geri dönüş yapanlar mutlaka olacaktır. Daha sonra size bir fragman ya da kısa bir bölüm videosu göndereceklerdir. Gönderilen videoyu Türkçeye çevirmenizi talep edeceklerdir. Burada hünerlerinizi gösterdikten sonra, fiyat konusunu konuşup anlaşmaya varabilirsiniz.

Dizi Çevirmenliği Yaparak Ne Kadar Kazanç Sağlanır?

Fiyatlar dizinin uzunluğuna ve kelime sayısına göre değişiklik göstermektedir. İlk başlarda yaklaşık yarım saatlik bir dizi için 20-50 TL ile evde dizi çevirmenliği işine başlamak mümkün. Dizideki kelime yoğunluğuna göre bu rakam 100 TL civarlarına yükselebilir. Ayrıca bu işte kendinizi geliştirdikten sonra, ilgili firmalara başvurup dizi ve film çevirmenliği yaparak aylık kazancınızı minimum 1500-2000 TL’ye sabitleyebilirsiniz.

Evde Ek İş İlanları