Ekrem Coşkun Döner hızla büyüyor

 “Ne yediğini bilmek herkesin hakkı” sloganıyla yola çıkan Ekrem Coşkun Döner Türkiye genelinde 150 şubeye ulaştı.

2013 yılında Konya’da kurulan Ekrem Coşkun Döner kusursuz bir hizmet anlayışı ile müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Tüm şubelerinde aynı lezzet ve hizmet standardını korumak için çalışan Ekrem Coşkun Döner’de ürünler uzman ustalar tarafından yüksek standartlarda hazırlanarak şubelere ulaştırılıyor.

Geliştirdikleri Express konsept ile personel sayısı, personel sayısı, işletme kurulum ve sabit giderleri en aza indirgeyerek self servis modeli ile işletiliyor. 6 TL ve 8 TL’lik iki farklı ekmek arası döner seçeneği bulunan Express konseptinde ürünler son dönemde en ekonomik menü olarak ön plana çıkmakta. Önce insan sağlığı ilkesini her koşulda savunan marka hiçbir şubesinde gazlı içecek satışı yapmayarak da dikkat çekiyor.

“Ne Yediğini bilmek Herkesin Hakkı”  sloganıyla çıktığımız bu yolda güveni sağlamak adına işin uzmanları tarafından şubeleri her gün düzenli olarak denetleniyor ve bütün ürünler belirli analizlerden geçerek sağlığa uygunluğu test edildikten sonra sunulmakta.

Şu ana kadar Türkiye genelinde 150 şubeye ulaşan Ekrem Coşkun Döner Express konseptinin yanı sıra alışveriş merkezlerinde de yer alıyor. Franchising ile büyüyen marka 2019 sonuna kadar birçok AVM ve caddede restoranlarını açmaya devam edecek.

Franchise Şartları

Franchising alacak yatırımcılardan hiçbir şekilde ciro katkı payı (royalty), ürün sevkiyatında nakliye bedeli almayan Ekrem Coşkun Döner dekorasyon ve kurulumla birlikte ortalama KDV dâhil 200.000 TL – 250.000 TL bütçe ile express konsepti açabilme imkânı sağlıyor. Aynı zamanda personel desteği, lokasyon ve yer seçiminde teknik destek de veren Ekrem Coşkun Döner, 6 ila 12 ay arasında yatırımın geri dönüşünü vadediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here