Emlakçılık Yaparak Para Kazanmak

Gayrimenkul hizmetlerinin gittikçe artış gösterdiği bir dönemdeyiz. İnşaat sektöründeki çalışmalar hızla devam ediyor. Özellikle sürekli gelişen bir dünyada yaşamak her şeyin yenisini ve fazlasını getiriyor.  Bir çok yeni ev yapılıyor ve satılması için aracılara ihtiyaç duyuluyor. Bu durumda emlakçılar devreye giriyor. Emlakçılık denince de genel olarak çok zahmetli bir iş olduğu düşünülüyor. Ayrıca herhangi bir diploma gerektiğini iddaa eden insanlar da var.

Toplumdaki yanlış yargılardan kurtulmak maalesef zaman alıyor. Emlakçılık için ise diploma konusunda söylenen her şey kulaktan dolma bilgilerden ibaret. Bu konuya kesin bir açıklık getirmek istedik. Emlakçı olmak istiyorsanız yerine getirmeniz şartlar arasında diploma zorunluluğu yoktur. Fakat üniversitede emlak ve emlak yönetimi bölümünü bitirenler bu konuda daha rahat bir konumdadır.

Eğer sizin bu meslek dalı için herhangi bir diplomanız yoksa da fark etmiyor. Çünkü belirli evraklar alındığı zaman bir emlakçı dükkanı açılabiliyor. Sadece işi güzel bir şekilde organize edebilen, sorumluluk sahibi ve insan ilişkilerinde iyi insanlar bu konuda daha başarılı oluyor. Gereken tüm özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız emlakçılık yaparak para kazanmanız mümkün.

Emlakçılık Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Emlakçıların nasıl bir iş planı izlediğini hemen hemen herkes bilir. Genel olarak bir ofiste otururlar ve kendilerine gönderilen ev, yazlık, arsa gibi yerlerin satılmasını ve kiralanmasını sağlarlar. Bunu gerçekleştiriken de müşteri ile birebir iletişimde olurlar. Ev sahibinden bile daha fazla görüşerek istekleri doğrultusunda satın almak ya da kiralamak istedikleri yerler konusunda yardımcı olurlar.

Kimileri emlakçılık yaparak nasıl para kazanılır diye düşünüyor. Sistem aynı şu şekildedir: Siz evinizin anahtarını emlakçıya verirsiniz. O da gelen müşterilerin isteklerini dinler ve talepleri karşısında en uygun mülkleri göstermeye başlar. Müşteri mutlaka arasından bir yer seçer ve satın almaya/kiralamaya karar verir. Bu durumda emlakçı kendisi için belirlediği komisyon ücretini direk olarak tahsil eder.

Yani ne kadar fazla mülkü değerlendirebilirseniz doğru orantıda kazancınız bir o kadar artacaktır. Ayrıca açtığınız ofiste mutlaka bir bilgisayar olma zorunluluğu vardır. Aynı zamanda belediye tarafından belirlenen alanın fazlasını işgal edemezsiniz. Emlak komisyonculuğu sertifikanızın da olması gerekir. Tüm bunları almanız maalesef yeterli olmayacaktır.

Emlakçılık Yapmak İçin Gerekli Olanlar

Emlakçılık yapmak için gerekli olanlar arasında meslek odasından, vergi dairesinden, nüfus müdürlüğünden bir takım belgeleri almanız gerekir. Ardından açacağınız ofisin herkesin görebileceği ve yakınlarında emlakçı olmayan bir yerde olması gerekir.

Eğer kendinizi daha fazla geliştirmek ve daha büyük bir kitleye hitap etmek isterseniz internetten yardım alabilirsiniz. Bazı emlak sitelerinde kendi ilanlarınızı paylaşabilir ya da kendi sitenizi oluşturabilirsiniz. Bu sayede internet kullanan her insan zaman içinde sizin ilanlarınıza rastlayacaktır. Siz de daha fazla iş yapma fırsatı yakalarsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here