Fikri Mülkiyet Hırsızlığından Korunun!

İşiniz büyüdükçe şüphesiz mevcut ürünlerinizi ve hizmetlerinizi geliştirmek için yeni fikirlere ihtiyacınız olacak, müşterilerinizin ihtiyaçlarını daha etkili bir şekilde karşılayıp, yeni pazarlara ulaşmak isteyeceksiniz. Ve parlak fikri bulduğunuzda hayatınızın değişeceğine inanacaksınız. Hiç kimsenin dikkatini çekmediğini düşünebilirsiniz, ancak daima harika fikirlerinizle para kazanmak isteyen insanlar vardır.

FBA’ya göre fikri mülkiyet hırsızlığı – fikirlerinizi, icatlarınızı ve yaratıcı ifadelerinizi çalmak – giderek büyümekte olan bir sorundur. Bu fikri mülkiyet hırsızlığı pek çok formda yapılabilmektedir. Bu suçun en yaygın biçimi, bir şirketin kendi ürünlerinde varolan bir ürünün telif hakkıyla korunan bir resim, cümle veya başka bir yönünü kullandığı telif hakkı ihlalleridir. Fikir hırsızlığı her zaman endişe vericidir, özellikle de herhangi bir fikrin meyve vermesi için başkalarıyla paylaşmanız gerektiğinde.

Fikirlerinizi onlardan korumak ve onları güvenceye almak için adımlar atabilirsiniz. Bu, hain kişilerin, fikri mülkiyet haklarınızı çalmaya teşebbüs etmeyeceği anlamına gelmez, ancak çoğu denemeyi durdurabilirsiniz – eğer birisi fikirlerinizi çalarsa, bazı başvuruda bulunabilirsiniz.

Gizli Anlaşmalar Yapın

Fikirlerinizi güvende tutmanın en önemli yanı, onları yalnızca şirketinizin içi ve dışı güvenilir insanlarla paylaşmaktır. Eğer yanlış kişiye fikrinizi söylerseniz, elinde onunla birlikte çalışacak ya da bir rakibe satacak iyi bir şans vardır. Fikrinizi bilmesine gerek olmayan kişilerle konuşmaktan kaçının ve iş geliştirme ile ilgilenen herkesin gizli anlaşmayı imzalamasını (NDA) ısrarla belirtin. Bir NDA, şirketinizle ilgilenen kişilerin şirket bilgilerinizi paylaşmayı yasaklayan hukuken bağlayıcı bir belgedir. Herhangi bir bilgiyi bir üçüncü tarafla paylaşamazlar. NDA’ların çoğunun son kullanma tarihi yoktur; bu nedenle, mülkünüzü uzun vadede korumakta yararlı olabilirler, bunun yanında fikrinizin çalınması durumunda başvurabilirsiniz.

Gizli olmayan anlaşmalara ek olarak, rekabet odaklı olmayan işe alım anlaşmaları sizi fikirlerinizi başka yerde çalışanlardan çalışanlardan koruyabilir. Rekabet odaklı olmayan bir sözleşme, bir çalışanın bir rakip için çalışmasına veya aynı sektörde çalışmasına veya benzer bir işletmeye başlamasına izin verir; Çoğu durumda, bu sözleşmelerin zaman sınırlaması vardır.

Çalışmanızı Belgeleyin

Bir fikrin gerçek sahibi hakkında şüpheler olduğunda, iddia makamı size ait olduğunu kanıtlamanız için size yüklenecektir. Bu sebeple belgeler, fikirlerinizi korumak için hayati öneme sahiptir. Yaptığınız her şeyi yazılı olarak yedekleyin. Bu fikirle ilgili konuşmalarınızı da içerir; Her tartışmanın tarihini, zamanını ve yerini kaydetmeniz bir fikrin sahipliğini ispatlamaya doğru başarılı bir yol izleyebilir.

Ağınızı Güvenli Hale Getirin

Fikri mülkiyet hırsızlığı, siber suçların önemli bir sürümüdür. Küçük işletmelerin bilgisayar korsanlarına çekici gelmesinin sebeplerinden biri, fikri mülkiyet edinme potansiyelidir. Bazen çalınan IP sadece bir fırsat suçudur – birçok bilgisayar korsanı, ağları sadece neler olduğunu görmek için ihlal eder ve gelir potansiyeli olan dosyaları ve verileri diğer bilgisayar korsanlarına veya şirketlere satarlar.

Bu nedenle, küçük bir ofis işletmeniz olsa da kapsamlı ağ güvenliğine yatırım yapmanız gerekir. Bu, tipik bir virüsten koruma yazılımına dayanarak ve verilerinizi hem bulutta hem de transit olarak korumak için güvenlik duvarları, şifreleme ve sunucu sanallaştırma güvenlik çözümlerini kullanma anlamına gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here