Firma Siteleriniz İçin Mobil Uyumun Önemi

Bugün, bir web sitesi, işletmelerin marka bilinirliğini artırmak, bilgi paylaşmak ve satış için bir platform sağlamak üzere kritik önem taşıyor. Elbette, bugün web sitenizin mobil uyumlu olmasını sağlamak da önemlidir. Web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmenin en iyi yedi nedeni daha yakından incelenecektir.

Pew Araştırma Merkezi’ne göre, Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 90’ı düzenli olarak bir cep telefonu kullanıyor; bunların çoğu, T-Mobile gibi güvenilir ağlar aracılığıyla güçlendirilen 4G kapasiteli akıllı telefonlarla destekleniyor. Amerikalıların yaklaşık yüzde 32’si bir e-okuyucu kullanırken yüzde 42’si bir tablet kullanıyor. Temel olarak, bu Amerika’daki yetişkin nüfusun neredeyse tamamının her gün bir mobil cihaz kullandığı anlamına geliyor. Web sitenizin cep telefonları, tabletler, e-okuyucular, iPod’lar ve daha pek çok şey dahil olmak üzere mobil cihazlarda gezinip görüntülenebilmesi son derece önemlidir.

Gelişmiş Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcılar sitenizi mobil cihazlarıyla ziyaret ettiğinde, sitenin görüntülenmesini kolaylaştırabilirler. Görüntülemek veya gezinmek zorlanırsa, muhtemelen aradıkları bilgi, hizmetler veya ürünler için başka siteleri ziyaret ederler. Bu olduğunda, potansiyel bir müşteriyi ve olası bir satışı kaybedersiniz.

Google, Mobil Dostu Siteleri Seviyor

Google’ın sitenizin mobil uyumlu olmasını istediğini biliyor muydunuz? Aslında, siteniz mobil cihazlar için optimize edildiğinde arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha yüksek sıralamalarda olursunuz. Bu yeterli teşvik değilse, Google şimdi mobil uyumlu olmayan sitelerle uğraşıyor. Dünyanın bir numaralı arama motoru, web yöneticilerine, sitelerinin yanıt verme oranlarını artırmalarına yönelik toplu e-postalar gönderdi. Mobil duyarlı bir site, görüntülendiği mobil cihaza uygundur ve bu nedenle Google, duyarlı (responsive) tasarımı önerir.

İnsanlar Akıllı Telefonlarını Kullanmayı Tercih Ediyor

Çoğu Amerikalı hane halkının İnternet erişimi olan en az bir bilgisayara sahip olmasına rağmen, birçok kişi halen mobil cihazlarını kullanarak internette sörf yapmayı tercih etmektedir. Bunların yaklaşık yüzde 7’si Internet’e erişmek için akıllı telefonlarına tamamen güveniyor ve bu sayı hızla artıyor gibi görünüyor.

Geliştirilmiş Arama Motoru Optimizasyonu

Kendinize şunu itiraf etmelisiniz ki bir web sitesini mobil uyumlu olması artık büyük ölçüde arama motoru sonuçlarını ve sayfa sıralamasına etkiliyor. Siteniz bir şekilde mobil uyumlu olarak güncellenememişse, sitenizi bir mobil cihazda arayan kullanıcıların yönleneceği ayrı bir site oluşturmayı düşünün.

Rekabetin Önünde Kalmanın En İyi Yolu

Google, tüm web sitelerinin mobil uyumlu olması gerektiğini açıkça belirtmiş olsa da, şirketlerin yaklaşık yüzde 68’inde mobil amaçlar için optimize edilmiş bir web sitesi yok. Bu, şu anda mobil dostu web sitesi çoğunluğuna atlayarak rakibinizin önüne hızlı ve kolay bir şekilde geçebileceğiniz anlamına geliyor. Siteniz mobil cihazlarla ne kadar uyumlu olursa, rakiplerinizden sıryılabilmeniz o kadar kolay olacaktır.

Bir sonraki iş toplantısında, web geliştiricinizle görüşün, sitenizi mobil amaçla optimize etme imkânını tartışmaya özen gösterin. Bir mobil sitenin endişelenmeniz gereken bir şey olmadığını düşünüyorsanız, kesinlikle tekrar düşünmek isteyeceksiniz. Günde yaklaşık 100,000 dolar getiren ancak mobil cihazlara yakın olmayan e-ticaret siteleri için, yükleme süresinde bir saniyelik kısa bir gecikme, her yıl 2,5 milyon dolarlık bir kâr kaybına neden olabilir. Bu, sitenizin mümkün olduğunca çabuk mobil cihazlara dönüştürülmesinin önemini artırır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here