Gayrimenkul Danışmanlığı (Emlakçılık) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gayrimenkul dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de halen en karlı yatırım araçlarından biri. 2017 yılında ülkemizde 1 milyondan fazla gayrimenkul el değiştirdi. Hal böyleyken gayrimenkul danışmanlığı uzun yıllardır cazip meslekler arasında yer almakta. Ancak bir çeşit aracılık sektörü olan emlakçılık işi dışarıdan bakıldığı kadar kolay mı? Emlakçı dükkanı açıp emlakçılık yapmaya başlamadan önce sizi neler bekliyor? avantajları ve dezavantajları neler?

 

Emlakçılık diye de adlandırılan gayrimenkul danışmanlığı işi her iş kolunda olduğu gibi profesyonelce yapıldığında para kazandıracak bir sektör. Bir dükkan kiralayıp kendiniz de bu sektöre giriş yapabileceğiniz gibi, profesyonel bir markanın bayiliğini ve gücünü arkanıza alıp sektöre giriş yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin iş için ayırdığınız sermaye ile orantılı bir durum. Emlakçılık için ayırdığınız sermaye miktarı az ise kendi isminiz ile bir emlakçı dükkanı açabilirsiniz. Ancak belirmekte fayda var ki bu işin temelinde pazarlama var. Yani satış yapabilmek ve yeni çevreler oluşturabilmek sizin pazarlama ve ikna kabiliyetlerinizle doğru orantılı olacaktır. Daha önce bu konuda bir tecrübe sahibi değilseniz dışarıdan kolay gibi görünen bu işte çok büyük zararlar etmeniz işten bile değil. Alım satımlardan elde ettiğiniz komisyonlar ile para kazanacağınızı unutmayın. Kendi adınızla bir emlak dükkanı açacaksanız mutlaka açmadan önce İSMEK, Halk Eğitim gibi kurumları Emlak Danışmanlığı kurslarına katılmanızı öneririz.

Emlakçılık yapmak istiyorsanız büyük markaların desteğini arkanıza almak her zaman daha mantıklı bir yatırım olacaktır. Ülkemizde uzunca yıllar hizmet veren bir çok uluslararası gayrimenkul danışmanlık bayilikleri veren firmalar mevcut. Remax, Coldwell Banker gibi profesyonel şirketlerin franchise bayiliklerini almak hem firmaların düzenli eğitimleri ile satışlarınızı arttırmanıza hem de markanın gücüyle daha kısa sürede büyümenize olanak sağlayacaktır.

EMLAKÇILIK İÇİN NE KADAR BÜTÇE GEREKLİ?

Gayrimenkul Danışmanlığı alım satım ve komisyonculuk işi olduğundan net bir bütçe belirlemek doğru olmaz. Bu sizin iş için ne kadar para ayırabileceğinize göre değişir. Ofisi nereden kiralayacağınızdan tutun bilgisayar yazıcı gibi ofis malzemelerine kadar her şey bütçeyi değiştirecek niteliğe sahip. 30 bin tl ile 500 bin tl arasında değişen tutarlar ile bu işe girebilirsiniz. Eğer profesyonel markaların bayiliğini alacaksanız 100 bin tl gibi bayilik ücretleri de ödemeniz gerekmektedir.

Aklınıza takılan her türlü soruyu iletişim bölümünden ve yorumlardan bize iletebilirsiniz.

 

(Yazının tüm hakları saklıdır. Alıntı yapılarak bile kopyalanamaz.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here