Gemi Kaptanı Nasıl Olunur? Gemi Kaptanı Maaşı

Son dönemlerde gençler, hangi meslek gurubunu seçmeleri gerektiği hakkında çeşitli düşüncelere sahiptirler. Kazançlı meslek gurupları arasında gemi kaptanı olmak oldukça kazançlı ve zevkli bir iş olarak görünmektedir. Gemi kaptanı olabilmek için adayların bazı safhalardan geçmesi gerekmektedir. Her meslekte olduğu gibi eğitim tahsilini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere gemi kaptanı nasıl olunur? Gemi kaptanı maaşı ne kadar? gibi konuları inceleyip sizlere bilgiler aktaracağız.

Gemi Kaptanı Nasıl Olabilirim?

Gemi kaptanı, gemi aracının seyir, opsiyonel işlerini idare eden ve geminin emniyetli bir şekilde sevk işini üstlenen kişiye denmektedir. Gemi kaptanı olmak için ilgili üniversiteler, meslek yüksek okulları ve özel eğitim veren kurslardan alınacak diplomaya gerek duyulmaktadır. Gerekli şartları taşıyorsanız sizlerde gemi adamı olabilirsiniz. Gemide bulunan güverte ve makine bölümüyle ilgilenen kişiler dört yıllık üniversite mezunlarından oluşmaktadır. Güverte kısmına bakan personele 1. zabit, makine kısmından sorumlu kişiye ise makinist denmektedir. Gemi kaptanı olabilmek için 4 yıllık Deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği bölümünü bitirmeniz gerekmektedir. 4 yıllık bu bölümü başarılı bir şekilde bitirdiğiniz taktirde, 1 yıl sürecek olan staj hayatına atılmaya hak kazanıyorsunuz. Staj bitiminde, gemi adamları sınav merkezinin ( GASM ) düzenleyecek olduğu 3. kaptanlık sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. Şayet 2 yıllık bölümden mezun olursanız eğer, yakın yol zabitliği sınavına girebilirsiniz. Dip not verecek olursak, 4 yıllık bölümü bitirmeniz sizi direk gemi kaptanı yapmaya yetmemektedir. Sadece 3. kaptanlık sınavına girme alt yapısını hazırlamaktadır. Lisans mezunları uzak yol kaptanlığı yapabilmektedir. Yakın yol kaptanı olabilmek için, lise ve ön lisans mezunu olmanız yeterlidir. Uzak yol okyanus tarzı büyük denizleri kapsamaktadır. Yakın yol ise okyanusları kapsamayan bölümleri içermektedir.

Gemi Kaptanları Görev ve Sorumlulukları

3. kaptanlar 2. kaptana bağlıdırlar. Ortalama günde 8 saatlik gemiyi kullanma görevleri vardır. 3 yıl görev yaptıktan sonra sınava girerek 2. kaptan olma şansını elde ederler. 2. kaptanlar 1. kaptanın emrindedirler. 36 aylık görev sürelerini tamamladıkları taktirde sınava girmeye hak kazanırlar. Sınavdan başarılı olurlarsa 1. kaptan olma şansını yakalarlar. 2. kaptanlar da günde 8 saat gemi kullanımı yaparlar. Geminin güvenlik ve disiplinini sağlamakla görevlidirler. 2. kaptanlar sınavdan geçip 1. kaptan olduklarında, hemen gemi kaptanlığı görevini üstlenemezler. Gerekli deneyim ve tecrübeye ulaştıkları zaman bu makamı onlara teslim ederler. Gemi kaptanları, a dan z ye geminin her şeyinden sorumludur. Emir komutanın başı o dur. Kimse gemi kaptanın aldığı kararları sorgulayamaz. Lider o dur. Kaba tabir ile gemide onun borusu öter.

Gemi Kaptanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Gemi kaptanı maaşları oldukça dolgundur. Kurduğunuz tüm hayalleri gerçekleştirmeye yetecek miktardadır. Çektiğiniz bütün zahmetlere değecek cinste tatmin edici bir bedel almaktadırlar.

Uzak yol maaşları;

  • Kaptan 6000 dolar
  • 2. Kaptan 4500 dolar
  • 3. Kaptan 3000 dolar
  • 4. Kaptan 2800 dolar

Yakın yol maaşları;

  • Kaptan 13000 lira
  • 2. Kaptan 10000 lira
  • 3. Kaptan 6000 lira
  • Tümü tahmini rakamlardır. 3 aşağı, 5 yukarı değişkenlik gösterebilir.

 

 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here