arama

Geri Dönüşüm Malzemeleri Toplayarak Para Kazanmak

geri dönüşüm malzemeleri toplamak
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • BS
 • 1 Star
  Loading...

Geri dönüşüm çöp haline gelen artık maddelerin çeşitli yöntemlerle ve makinelerle tekrar kullanılabilir hale getirilmesidir.  Ülkemizde son yıllarda çok önem verilen bir uygulama haline gelmiştir. Geri dönüşüm ekonomiye katkı, malzeme kullanımında tasarruf, doğaya büyük ölçüde yarar sağlayıp, çevre kirliliğinin önlenmesinde büyük rol alır. Yeni ve büyük bir iş olanağı da oluşturmuştur.  Geri dönüştürülebilecek maddeleri diğer atıklardan ayırmak geri dönüşüm malzemeleri toplamak için çalışan kişilere kolaylık sağlar.

Peki geri dönüşüm malzemeleri nelerdir? Alüminyum, cam, kağıt, beton, plastik, piller, motor yağı akümülatörler, elektronik atıklar geri dönüştürülebilen atıklardır. Özellikle cam, kağıt, pil ve plastik en bilinenleri ve geri dönüşümleriyle katkısı büyük olanlarıdır. Bunlar için ayrılmış kutuları çöp konteynırlarının yanında ya da sokakta herhangi bir yerde görebilirsiniz.

Geri dönüşüm malzemeleri toplamak önemli bir iş kapısı olmuştur. Bununla ilgili şahsi olarak çalışabilmenin yanında büyük tesisler  de bulunmaktadır. Geri dönüşüm malzemeleri toplayarak para kazanmak günümüzde pek çok kişinin ek gelir amaçlı yaptığı bir iştir.

Geri Dönüşüm Malzemeleri Toplayarak Para Nasıl Kazanılır?

Öncelikle toplayacağınız geri dönüşüm malzemelerinin bulunduğunuz il ve ilçedeki teslim yerlerini araştırmalı, çalışma saatlerinizi ve çalışma tipinizi belirlemeniz gerekir. Kasalı bir araba edinmek daha fazla malzemeyi taşımanıza olanak sağlayacaktır. Bu durumda geri dönüşüm malzemelerini toplamak için gerekenler el arabası kullanılacaksa kas gücü, (isteğe bağlı olarak) kasalı bir arabadır. Genellikle günün sonunda herkes çöplerini atmış olur ve geri dönüştürülebilecek malzemeleri toplamak için uygun zaman günün sonu yani akşam ya da gecedir.

Toplayacağınız malzemeler arasında seçim yapabilir veya hepsinden toplayabildiğiniz kadar teslim edebilirsiniz. Zaten son zamanlarda yapılan çalışmalar geri dönüşüm malzemelerinin normal çöplerden ayrıştırılıp atılması konusunda toplumu oldukça bilinçlendirdi.

İşinizin kolaylaşması için evler, dükkanlar ya da çöp çıkarabilecek herhangi bir yerle anlaşıp ayırdıkları geri dönüşüm malzemelerini belli zamanlarda teslim alabilir, ayrıştırma yapması için siz de onları bilinçlendirebilirsiniz. Böylece anlaşma yaptığınız yerlerden gelecek kesin bir malzeme getirisi olur. Sizin de gideceğiniz adresler belli ve devamlı olup, işinizi daha kolay devam ettirmenizi sağlar.

Geri Dönüşüm Malzemeleri Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geri dönüşüm malzemelerini toplarken tıbbi olarak zararlı atık olmamasına, çöp olarak atık durumda olmasına dikkat etmek ve geri dönüştürülebilir malzeme olduğuna emin olmak gerekir. Her malzeme için yapılan geri dönüşüm uygulaması farklı olduğundan kendi aralarında da malzemeler ayrıştırılmalı, uygun tesislere gönderilmelidir. Yeterince bilinçlenmiş olmakla birlikte bu konuda gördüğümüz, konuştuğumuz insanları da bilinçlendirmeye çalışmak işimizi kolaylaştırdığı gibi doğaya, ekonomiye ve asıl kendimize büyük yarar sağlayacaktır. Geri dönüşüm malzemelerini toplama işini yaparken kendi sağlığımıza da dikkat etmeli, maske eldiven gibi bulaş yollarını engelleyici malzemeler kullanmalıyız. Çöplerle birarada olan malzemeleri ayrıştırırken normalde olduğumuzdan daha dikkatli olmalı, kendi sağlığımızı olabildiğince tehlikeye atmamalıyız.

Evde Ek İş İlanları
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Çilem
  2 ay önce

  plastik kutu cam şişe kağıt vb. gibi geri dönüşüm malzemeleri biriktiriyorum. Bunlardan para kazanmak istiyorum

  2
  yorum beğen