Girişimcilik Kursları

Girşimcilik kursları, iş fikirlerinizi hayata geçirebilme süreci ile başlar, fikir aşamasından başlayıp fikrin işe dönüşmesi süreci ile devam eder ve ardından yatırımcıya gitme noktası ile üç aşamadan oluşur. Fikir aşaması,en kâr getirecek sektörleri, dünya ve Türkiye pazarlarını araştırıp gelir gider araştırması yapıp hangi sektör ve pazarda ilerlemeniz gerektiğini öğretir. Fikri, işe dönüştürme süreci en zorlu aşamadır; kâğıt üzerinde rakamlarla, fiyatlandırmalarla işin nasıl kurulacağını ve fiziken kuruluşuna geçmeden önceki süreci kapsar. Yatırımcıya gitme aşaması ise büyümüş işletmelerin şube, bayilik açmak ya da yurt dışına açılması şeklindedir. Yatırımcılara gitmek ya üniversitelerin kuluçka merkezleri, teknoparklar ya yatırımcı işletmeler ya da melek yatırımcı denilen kişilere direkt gitme şeklinde olmaktadır.

Kurslara, 18 yaşını doldurmuş kişiler katılabilmektedir.

Türkiye’deki Devlet Girişimcilik Kursları

Küçük ve orta ölçekli girişimciler için faydalı kursları nelerdir sorusuna geçmeden önce bilmelisiniz ki, bu kursların devlet tarafından açılanlardan ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Genç girişimciler için girişimcilik dersi, üniversite ilgili bölümlerinde, zorunlu veya seçmeli ders olarak verilmektedir. Bunların yanında İsmek ya da KOSGEB gibi kursları, kendi yerleşim yerinizin yakınlığına bağlı olarak tercih edebilirsiniz. Gişimciliğin son dönemlerde yükselmesinden ötürü birçok özel üniversiteler de girişim projelerine maddi olarak yardımda bulunacaklarının sözünü vermektedirler.

KOSGEB

İş kurmak istiyorsanız, faydalı bulacağınız en önemli kurs; KOSGEB’tir. KOSGEB ile anlaşma esasına göre işbirliğinde olan İŞKUR da, fikriniz olduğu taktirde, gerekli yönlendirmelerde bulunan bir kurumdur. Fikriniz, ilerleyeceğiniz sektör ve bu işi yapmak istediğiniz lokasyon belli ise Türkiye’de bulunan KOSGEB İl Müdürlüklerinde uygulamalı olarak yaklaşık bir buçuk ayı kapsayan bir kurs sürecinden sonra belli bir miktarda(KOSGEB,kendi sitesinde başvuru şartları, sektörler ve konularına ve hatta kadın girişimci olup olamamanıza da bağlı olarak hibe miktarlarını açıkladığı listesine ulaşabilirsiniz.) geri ödemeksizin hibe alarak gerekli evrakları da sağladıktan sonra başvurunuzu yapabilir ve sisteme kayıt yaptırabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi de uygulamalı girişimcilik eğitimini alabilmeniz için İŞKUR’a kayıtlı olma ve İŞKUR’dan herhangi bir ceza almamış olma şartı aranmaktadır.

İsmek

Geçen seneye kadar girişimcilik ve uygulamalı girişimcilik eğitim olmak üzere iki ayrı branşa ayırmış olmalarına rağmen 2017 itibariyle uygulamalı girişimcilik branşını kaldırmış olup yalnızca girişimcilik branşı kayıtlara açılmıştır.

Online Girişimcilik Kursları

Alternatifler arasında şayet vakit sıkıntınız var ise online olarak bu eğitimi alabilirsiniz ancak diğerleri kadar etkili olmayacağını da bilmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here