Goji Berry Yetiştirerek Para Kazanma

Ülkemizde Kurt Üzümü olarak bilinen Goji Berry, Orta Asya’ya has bir bitkidir. İnsan sağlığı için sayısız faydasından dolayı bugün dünyanın birçok bölgesinde tarımı yapılmaktadır.

Goji Berry nedir?

“Kırmızı elmaslar” olarak bilinen bu meyvenin kullanımı, Çin’in eski hanedanlıklarına kadar uzanır. Bilimsel ismi Lycium barbarum ‘dur. Solanaceae ailesine özgü bir bitkidir.

Goji Berry’nin faydaları

Goji Berry’nin sayısız faydası vardır. Çin’de, karaciğer ve böbreklerin fonksiyonlarını stimule ettiği için tıp alanında kullanılmıştır. İnsan vücudunu yenilediği ve enerji verdiği düşünülmektedir. Süper yiyeceklerden biri olarak anılmaktadır.

Goji Berry’de portakaldan daha fazla C vitamini bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda antioksidan ve Beta Karoten vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kolesterolü azaltır. Üreme sistemine faydalıdır.

Goji Berry yetiştiriciliği

Goji Berry çalımsı bir bitkidir. Antik çağlardan beri Çin’de, Himalayalarda, Tibet ve Moğolistan’da yetişmektedir. Bitkinin boyu 4-5 metreyi geçebilir. Bitki, çizgisel bir şekilde bitkiler arasında 2 metre olacak şekilde dikilir. Sıralar arasında da 2.5-3 metre bırakılmalıdır. Dönüm başına 200-220 bitki dikilebilir.

Goji Berry, çelikleme veya doğrudan tohumdan yetiştirilebilir. Tohumdan yetiştirme daha avantajlı bir yöntemdir. Goji Berry çelikle üretimi de tercih edilebilir. Çelikleme ile elde edilen bitkilerde gelişme hızı biraz azdır.

Goji Berry’nin istediği iklim koşulları

Goji Berry dayanıklı bir bitkidir. Aşırı soğuklara ve sıcaklara dayanıklıdır. -20 C ve 40 C’ye dayanabilir.

Goji Berry için toprak koşulları

Goji Berry, gözenekli, iyi drenajı olan ve pH’si 7-8 olan topraklarda çok iyi yetişmektedir. Goji Berry için özel bir gübreleme yoktur. Toprak, mikroorganizma, zeolit, ve mikoriza açısından zengin olduğunda çok iyi kalitede meyve alınabilir. Aktif mikroorganizmaların olduğu böyle bir toprakta bitkiler daha dayanıklı olacaktır.

Goji Berry hasadı

Goji Berry ne zaman meyve verir? Genellikle 2 yaşındaki bir bitkiden meyve alınabilir. Dönüm başına 200-220 bitkinin dikildiği bir yerden üç yıl sonra bir ton ürün alınabilir. Goji Berry verimi, uygun koşullar altında, ağaç başına minimum 7 kg civarıdır.

Goji Berry marketi

Goji Berry, kurutulmuş olarak 80-120 TL’den (kg başına) satılmaktadır. İthal siyah türü ise 300-400 TL (kg) civarı bir paradan alıcı bulabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here