Guava Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanma

Bilimsel ismi Psidium guajava olan Guava bitkisi Amerika ve Bati Hindistan’a özgüdür. Bodur ağaç türlerinden bir meyve ağacıdır. Boyu 7 metreyi geçmez. Çiçekleri pembe renginde olup, meyveleri sarı renklidir. Meyveleri limon kadar olup çekirdekleri fazla ve küçük sert yapıdadır. Bu ağaç türü yüksek yerlerde ve killi kumlu topraklarda iyi yetişir. Bu meyvenin yetiştirildiği ülkelerden bazıları şunlardır: Çin, Tayland, Pakistan, Meksika, Endonezya ve Brezilya.

Guava Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Guava meyvesi oldukça faydalı bir meyvedir. Bu faydalarından dolayı süper meyvelerden sayılmaktadır. C vitamini ve likopen açısından oldukça zengindir. Deri sağlığı için faydalı olan antioksidanlar açısından da zengindir. İçerisinde bolca manganez bulunmaktadır. Doğurganlığı artıran folat minerali açısından da zengindir.

Guava Pazarı

Guava meyvesi uluslararası olarak iyi para kazandıran bir meyvedir. Bu yüksek kar oranından dolayı bu meyvenin yetiştiriciliğine ilgi artmaktadır. Guava meyvesi reçel, meyve suyu, bebek yiyecekleri ve şurup yapımı gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu meyveyi ithal eden ülkelerin başında ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Hollanda, Kuveyt ve Ürdün yer almaktadır.

Ne Kadar Kazandırır?

Guava meyvesi 25-55 TL arasında satılmaktadır. Guava her yıl daha fazla kilogram meyve veren bir ağaçtır. Seçilen dikim metoduna bağlı olarak ağaç başına 124-160 kg elde edilebilir.

Nasıl Başlanır?

  • Öncelikle yetiştiriciliğe başlamadan önce iyi bir planın olması gerekiyor. Girdi ve çıktı masraflarının önceden hesaplanması gerekli.
  • Bu işe başlayan kişilerden veya Tarım Bakanlığı’ndan bu meyve yetiştiriciliği ile ilgili bilgi alınabilir.
  • Aynı zamanda doğru varyeteyi yani türü seçmek de önemli. Seçilen tür bulunan coğrafya şartlarına uygun değilse istenilen verimin alınması mümkün olmayacaktır. En popüler olan guava varyeteleri şunlardır: Lucknow 49, Allahabad Safeda ve Harijha. Bu yüzden iyi bir araştırma yapılması gereklidir.
  • Guava yetiştirilecek yerin toprak analizinin yapılması önemlidir. Guava, killi ve kumlu toprakları tercih eden bir ağaçtır. Drenajı iyi olan toprak guava için en uygun olan topraktır.
  • Yetiştirilen yerin toprak yapısına uygun gübre seçilmelidir.
  • Genç fideler soğuk ve kuraklığa karsı oldukça hassastır. Tropikal ve subtropikal bölgelerde daha iyi yetişecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here