arama

Haber Sitesi Editörlüğü Yaparak Para Kazanma

Haber Sitesi Editörlüğü Yapmak
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • BS
  • 1 Star
    Loading...

Haber alma özgürlüğü geçmişten bugüne kadar gelmiş özgürlüklerimiz arasındadır. İnsanlar dünyada neler oluyor ülkesinde ne gibi gelişmeler var, bu durumları her zaman haber alma ve öğrenme hakkına sahiptir. Haberler insanlar için çok önemli rol oynar. Haber niteliği taşıyan yazılar yazmak ve bir haberi oluşturmak sanıldığından daha zordur. Özellikle eskiden bir haberi oluşturmak teknolojinin bu kadar gelişmemiş olmasından dolayı çok zordu. Gelişen teknoloji ile haberler artık hayatımızın her yerinde bulunmaktadır. Bu durumlara örnek verecek olursak, artık büyük haber şirketlerinin whatsapp hatlarına gönderilen mesajlarla bile bir haber oluşturula bilmektedir. Gelişen bu iletişim araçları her şeyi dünyaya duyura bilmemiz için büyük bir araç. Bu yazımızda sizlere haber sitesi editörlüğü yaparak para kazanmayı anlatacağız.

Haber Sitesi Editörlüğü Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Haber sitesi editörlüğü düşünüldüğünden çok daha zor bir iştir. Bir haberi yazmak o haberde doğru bilgiyi insanlara aktarmak oldukça zordur. Haberlere ulaşmanın çeşitli yolları vardır. Bunlardan birtanesi haberi yerinde bulup, haberleri sizin yazmanız, yorumlamanızdır. Bunun dışında bir diğer yol olan haber ajanslarından alacağınız yardımlar ile çeşitli haberlere ulaşıp bu haberleri özgünleştirerek yayınlamaktır. Editörlük kısmı burada devreye giriyor. Ulaşılan bir haberin düzenlenip, yayınlanması bir editörün işidir. Bu iş az sayılarda düşünüldüğünde oldukça kolay gözüksede hergün rutine bağladıktan sonra, sayının artmasıyla sizi çok büyük ölçüde yıpratacaktır. Bu yüzden insanlar  her işi kendileri yapmaması için bir editör ile anlaşarak, haberlerini editörlere yazdırmaktadır. Haber sitelerinde editörlük yaparak para kazanmak için belirli bir vaktinizin olması ve imla kurallarına uygun bir şekilde yazı yazıyor olmanız gerekmektedir. İmla kuralları kolay bir şey gibi kulağa gelsede, aslında uygulandığında zor bir şey olduğu anlaşılır. Çünkü imla kuralları sadece nokta, virgül, küçük, büyük harften oluşmamaktadır. Bunun haricinde uyulması gereken bir çok imla kurallarıda vardır.

Haber Sitesi Editörlüğü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Haber sitesi editörlüğü yapan bir kişinin dikkat etmesi gereken en önemli kurallardan birisi özgünlüktür. Bu özgünlük çok önemlidir ve hayati bir rol oynar. Çünkü arama motorları kopya haber ve içeriklere hiç bir zaman önem vermezler. Bu yüzden oluşturulan içerikler benzersiz olmalıdır. İntial yapmak esinlenmek farklı bir durumdur ama sizinde bileceğiniz üzere onuda abartmamak gerekir. Yani iyi bir editör haberleri özgün bir şekilde kendi yazmalıdır. Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi önemli bir diğer konuda imla kurallarıdır. İmla kuralları sanıldığı kadar kolay değildir. Doğru noktalama işaretlerini kullanmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca haber sitesi editörlüğü yapan kişiler, dünya basınınıda takip etmelidir. Dünya basını sizin için çok önemli bir rol oynar. Çünkü dünya basınında yaşanan gelişmeler, bizim ülkemizide doğrudan etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse bugün Suriyede yaşanan bütün olaylar ülkemiz için çok önemli bir rol oynar. Bu yüzden dünya basını ile olan ilişkiniz doğrudan, yakın takip içerisinde olmalıdır.

Evde Ek İş İlanları
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.