Hostes Nasıl Olabilirim? Kabin Memuru Nasıl Olunur? 2018

Genç kızlarımızın özendikleri ve genellikle hayalleri arasında hostes olmak vardır. Hosteslik yani kabin memurluğu oldukça kazançlı ve çoğu insanın hedefleri arasındadır. Günümüz şartlarında en kazançlı işler arasında yer almaktadır. Güzel hitapları, oldukça ilgili tavırları ve sempatik uyumları ile hostesler hep taktir edilmektedirler. Sergiledikleri performansa karşın aldıkları dolgun maaşı da hak ediyorlar diyebiliriz. Bu makalemizde sizlere yapılası meslek guruplarından hostesliği yani kabin memurluğunu anlatacağız. Yazımızda hostes nasıl olunur? Kabin memuru maaşları ne kadar? Hostes olma şartları nelerdir? gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Hostes Nasıl Olunur?

Bildiğiniz gibi her işin kendine özgü standartları ve koşulları vardır. Hosteslik işinde ise  biraz daha titiz ve şartların yoğunluğu dikkat çekmektedir. Öncelikle başvuru yaparak ilk adımı atmış oluyorsunuz.

Hosteslik başvurusu; Hosteslik işini istiyorsanız eğer, bu iş için başvuru yapmanız gerekmektedir. İş ilan sitelerinde, uçak firmaları sitelerinde (THY, PEGASUS gibi) ve yahut sosyal medya mecralarında ki duyurulardan başvuru kısmına ulaşabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduktan sonra şayet şartları karşılıyorsanız sizi mülakat için ana merkezlerine davet etmektedirler. Bu tarz işlere talep fazla olduğu için, sizinle birlikte yüzlerce adayı çağıracaklarını unutmamanızda fayda var.

Mülakat safhası; Başvurunuz başarı ile sonuçlandı ise, mail yada telefon ile mülakata davet edileceksiniz demektir. Verilen tarih doğrultusunda mülakat alanında hazır vaziyette beklemelisiniz. Talep yoğunluğunu görünce ister istemez stres hali oluşacak ama rahat olmanızda her zaman fayda vardır. Unutmayın ki stresli bir halde yanlışa daha çok meyilli olacaksınız. Öncelikle görselliğe bakılan hosteslik mülakatında, kesinlikle giyim kuşam çok özenli seçilmelidir. Yazılı, sözel ve yabancı dil olarak sınava tabi tutulacaksınız. Sözel sınavda sizlere günlük yaşantınızdan, hem Türkçe hemde İngilizce sorular yöneltebilirler. Her türlü soruya hazır olmanızda fayda var. Kurulun önüne çıktığınızda, duruşunuzu ve sakinliğinizi korumalısınız. Diksiyonunuz kusursuz olmalıdır. Mimiklerinizi çok iyi kullanmalısınız. Ezberci konuşma ve cevap seçeneklerinden kaçınmalısınız.

Kabin Memurunda Aranılan Özellikler

Öncelikle yaş sınırına takılmamanız gerekmektedir. Geçenlerde yapılan alımlarda, THY 37 yaşına kadar alım yapmıştır. Boy ve kilo kriterlerine uymalısınız. Bayanlarda boy sınırı, 1.60 ila 1.80 arasında olurken baylarda ise 170 ila 190 ile sınırlandırılmaktadır. Yolcuların uçağa binip, inene kadar geçen sürede her türlü sorunla hostesler ilgilenmektedir. Güler yüzlü ve sempatik olma şartı bu iş için vazgeçilmezdir. Gözlerinizle alakalı sorununuzun olmaması gerekir. Gözlük veya lens kullanan yada renk körü olmamanız bu şarta uyumlu olduğunuz anlamına gelir. Ses tonunuzun güven verici olması gerekir. Akıcı ve güzel konuşur durumda olmalısınız. Ciddi sağlık problemlerinizin olmaması gerekir. Şayet sizden detaylı sağlık kontrolü raporu istenmektedir. Bu iş için sıradan olmamalısınız. Sizden iletişim kabiliyetinizin yüksek olması, çoklu görevlerde üstesinden gelme, misafirperverlik, olası şartlara uyum gösterme yeteneklerinizin olması istenmektedir.

Hostes Olmak İçin Gerekli Şartlar

  • TC vatandaşı olmak
  • İleri derecede İngilizce konuşma ve anlama
  • Sicil temizliği
  • Baylar için askerlik engeli bulunmaması
  • Fiziki olarak fit olmak
  • Erkeklerde boy 170- 190
  • Bayanlarda boy 160- 180
  • Geçmişte herhangi bir hava şirketinden disiplin cezası almamış olmak
  • Sağlık raporu
  • Son alımlarda eğitim durumu olarak, en az Ön lisans şartı konulmuştur.

Hostes, Kabin Memuru Ne Kadar Maaş Alır?

Hostes maaşları, firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir. Yurt dışı ve ekstra uçuklarda maaşları oldukça artmaktadır. 2018 verilerine göre tahmini olarak 6 bin ila 8 bin lira arasında maaşları vardır.

Soru ve görüşleriniz için yorum kısmına yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here