İş Fikrim Var Sermayem Yok Diyenlere Tavsiyeler

İnsanlar bir kurumda hangi pozisyonda çalışıyor olursa olsun her zaman, kendi işimin patronu olayım özlemi yaşar. Kendi yönettiği işlerde daha farklı atılımlarla kendini gösterebileceğini düşünür. Çok farklı çok sıra dışı fikirleri olmanın yanı sıra, sıradan ve basit bir fikriniz de olabilir. Bu tarz durumlarda genelde insanları korkutan durum sermaye azlığıdır veya hiç olmamasıdır. İşçi olarak çalışılan bir işte yıllarca verilen emeğin sonunda biriktirilen para ortadadır. Bu durumu bir deyimle anlatmak gerekirse ne uzar ne kısalırsınız. O emek harcadığınız dönemlerde kendiniz için çalışıyor olsaydınız sonuçları çok farklı olabilirdi. Bu yazımızda sizlere İş Fikrim Var Sermayem Yok Diyenlere Tavsiyeler vererek iş hayatına nasıl atılabileceğiniz ve sağlam adımlar nasıl atabileceğiniz konusunda çeşitli bilgiler vereceğiz.

İş Fikri Oluşturma

İnsanların iş fikri oluşturması çok riskli ve çok detaylı düşünülmesi gerekilen bir konudur. Aceleye getirilmemesi gerekilen bu konuda insanlar maalesef çok aceleci davranmaktadır. Bugün hayata geçen yeni iş fikirlerinde yakalanan başarının oranı % 10’lardadır. Bu durum insanlar arasında korkuya ve ön yargıya sebep olmaktadır. Fakat doğru düşünülmüş ve üzerine çalışılmış bir iş fikri eninde sonunda başarıya ulaşacaktır. Tüm araştırmalar yapılıp üzerine bir çok kez düşünüldükten sonra bir iş fikri oluşturulmalıdır.

İş fikrini Hayata Geçirme

İş fikrinin oluşumundaki bütün aşamaları tamamladıktan sonra sıra hayata geçirmeye gelir. Bu adımda hemen hemen bütün insanların yaşadığı sermaye sorunu baş göstermektedir. Sermaye soru dar gelirli aileler veya bireyler için her zaman gündemdedir. İnsanlar çok iyi fikirlere sahip olabilirler ama bunları her zaman hayata geçirecek kadar şanslı olmaya bilirler. Bu tarz durumlarda yapılacak çeşitli çalışmalar vardır. Bunlardan bazıları çok riskli bazıları ise pek riskli sayılmaz.

İş Fikrim Var Sermayem Yok Diye düşünen kişilerin hayata geçirecekleri iş konusunda iyi bir araştırma yapmaları gerekmektedir. Çünkü devlet genç girişimcilere, orta yaşlı girişimcilere iş hayatında büyük destekler ve yardımlar yapmaktadır. Bu yardımları alabilmek için başvurulacak tüm devlet kurumlarına başvurmalıdırlar. Çeşitli başvuruların ardından destek göremezler ise izlenecek bir diğer yol bankaların girişimci destek fonlarına başvurmak olacaktır. Bu yöntemde pek bilinmiyor olsa da hemen her banka belli bir faiz oranı ile iş projesi ile başvuran adaylara destek olmaktadır. Yalnız bu kredi demek değildir, kredi insanların ihtiyaç türlerine göre belirli bir miktarda para alıp düzenli geri ödemesi ile gerçekleşir. Girişimci destekleri bu şekilde olmamaktadır. Girişimci destekleri iş hayata geçtikten sonra belirli şartların oluşmasının ardından geri ödenmeye başlanır ve duruma göre çok uygun geri ödeme planları hazırlanır. Maalesef bankalardan bu tarz yatırımlar almak çok kolay değildir.

Bir diğer ve en desteklediğim konu olan, iş adamlarının kurup yönettiği çeşitli yatırımcı toplantıları vardır. Bunlardan biri melek yatırımcılardır yılda bir veya iki defa toplanıp sizin iş fikirlerinizi dinlerler ve size bir teklif sunarlar. Sizi ileriye götürecek en iyi yöntem bu olabilir. Profesyonel bir yatırımcı size sadece para desteği vermeyecek aynı zaman tüm tecrübeleri ile yardımcı olacaktır. Bu tarz kurumlara başvurmanın çok zor olduğunu veya belirli kişilere çıktığını düşünüyor olabilirsiniz. Ama şunu söylemeliyim ki eğer iyi bir fikriniz varsa insanların size yatırım yapmaması için hiç bir sebep yoktur. Bu tarz durumlarda belirli yerlerde torpil dönse de tamamı torpil ile işlemez. Bu şekilde piyasada sıyrılmış üst konuma çıkmış bir çok firma bulunmaktadır. İnternette bunların örneğini görmeniz mümkündür. Yapmanız gereken şeylerin başında cesaret ve özgüven gelmelidir. Çekinmek sizi bir yere götürmeyecektir elinizi taşın altına koymaktan çekinmeyin. Belki bu aşamaları atladıktan sonra ilerideki melek yatırımcılardan biri siz olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here