İstridye Mantarcılığı Yetiştiriciliği

​​​​​​​İstridye mantarı,toprağa ekmeye gerek duyulmayan,steril oda ya da depolarda üretilebilen yaklaşık bir buçuk ay sonra yüzde 35-40 verimle ürün alabileceğiniz bir mantar türüdür. Dünyanın birçok yerinde özellikle İtalya,Çin,ABD ülkelerinde yetiştiriciliği yaygın hale gelmiştir.Türkiye’de istridye mantar pazarı ise ağırlıklı olarak Ege ve Akdeniz Bölgelerinde; iç kısımlarda ise Ankara ve Konya illerinde faaliyet göstermektedir.

İstridye Mantarcılığı Sektöründe Uzun Süre Kalmak

Bu işe atılacaklar,tarımın tüm sektörlerinde olduğu gibi mantar sektöründe de yalnızca ürün üretmek adına bu işe atılacaklarsa çok iyi bir gelir sağlamayacağını bilmelilerdir. Bu nedenle, kaliteli olması şartıyla ürün üretip satmanın yanısıra ya sektörde ün salmış firmaların isim hakkını satın alarak franchisingi olmalı ya da tesise ihtiyacı olan müşterilere,ihtiyaçları doğrultusunda tesis kurmalıdır. Bu iki yöntemle yalnızca uzun süre sektörde kalmak sağlanabilir.

İstridye Mantar Fiyatlandırması

İstridye mantarcılık sektörüne adım atmak istiyorsanız;sektörde bilinen ilk beş firma ile internet üzerinden değil bizzat görüşmeniz size daha net bilgiler sağlayacaktır.İşe atılmanız onların size 6 aylık eğitim verme ve ürettiğiniz ürüne bizzat müşteri bulma veya müşterisi olma garantisi verecektir.Fabrikaya satış,5’er ve 10’ar kiloluk kasa başı şeklinde alıcı bulurken diğer müşterilere ise yarım kilosu 7-8 liraya alıcı bulabileceksiniz.

Başlamadan Önce

Her işte olduğu gibi istridye mantarcılığında da ayakta kalabilmek için mutlaka lokasyonu,müşteri beklentisi,ürün kalitesi gibi kouları en baştan çok iyi analiz edilmelidir ve bu doğrultuda hedef plânı oluşturulmalıdır..Rekabeti yoğun Ege veya Akdeniz Bölgelerinde lokasyon seçme,sektörde yaygın olmayan yöntemler olan,online sitelere ürün koyma organik mantar sitesi oluşturma,organik pazarlara satış yapma gibi konulara odaklanmanız risk faktörünü en aza indirmiş olacaktır.Rekabeti az Marmara ve İç Anadolu Bölgesinden lokasyon seçebilirsiniz.

Risk faktörünü en aza indirmek demek,riski olabildiğince dağıtmak anlamına gelir.Ürün çeşitliliğine,müşteri taleplerini karşılayıp fark yaratabilecek yöntemlerle,3 saatlik uçuş mesafesinde kendi denetim kapsamında olabilecek yurt dışı lokasyonlarını tercih etmek oldukça önemlidir.Türkiye İstatistik Kurumu’ndan,çeşitli makalelerden,Tarım Bakanlığı’nın verdiği destekleri kısaca sektörel araştırma sonuçlarını ve hedeflediğiniz kazanç ile uyumunu görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here