Kahve Bayiliği Açmak

Bugün gerçekten bir gelenek halini almış olan kahve kültürü geçmişten bugüne yerini hiç kaybetmemiştir. İnsanların birlikte sohbet edip geçirdiği vakitlerde genel olarak birçok çeşit kahve tüketimi gerçekleştirmektedir. Kahve kültürünün bu kadar yaygın olduğu ve sevildiği bir ülkede iyi para kazanmak için yapılacak işler arasında bir kahve bayiliği açmak gelir. Bu yazımızda sizlere kahve bayiliği nasıl açılır? Kahve bayiliği açarken dikkat edilmesi gereken şeylerden bahsedeceğim.

Kahve Bayiliği Nasıl Açılır ?

Ülkemizde çok fazla yaygınlaşan kahve kültüründen dolayı kahve bayiliği açmanın da birçok yolu vardır. Kahve bayiliği açmanın yollarından biri Franchise olarak açmaktır. Sermayenin yüksek olmasını gerektiren bu yöntem bir markanın adını kullanıp onun adı altında devam etmektir. Bu çoğu zaman iyi olarak düşünülse de pek iyi bir şey değildir. Tanınmış bir marka olmak ve insanların güvenini doğrudan kazanmak iyi bir şeydir. Fakat son zamanlarda aşırı yaygınlaşan ve hemen hemen herkesin bu şekilde bir kahve bayiliği açması insanların bu firmalardan sıkılmasına sebep oldu. Bir firmanın  markasını kullanıp açmaktansa bir marka oluşturmak her zaman farklı olacaktır. Bir marka yaratmanın da zorlukları tabi ki vardır. Bir kahve bayiliği bir dükkan tutulur ve cafe restorant ruhsatı alınarak açılabilir. Ruhsat almak için gerekli olan şartlar dışında bir şartı yoktur ve herkes yapabilir.

Kahve Bayiliği Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve bayiliği yapılacak işler arasından en eğlencelisi ve en yorucusu olanlardan biridir. İnsanlarla uğraşmak onlara hizmet etmek ve onların beğenisine bir şeyler sunmak gerçekten çok zordur. Çünkü lezzetler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bugün beğendiğiniz bir şeyi yakın bir arkadaşınız beğenmiyor olabilir. Bundan dolayı bir kahve bayilisinde lezzetler evrensel olmalıdır. Bu evrensellik kişisel zevklerini katmadan gerçekleşebilir.  Hizmet sektöründe dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise temizliktir. Çalışan personeliniz başta olmak üzere size ait olan bu dükkanda her şey pırıl pırıl olmalıdır. Tuvaletler her zaman temiz tutulmalıdır. Bu tarz yerlerde sürekli olarak tuvaletler kullanılacağı için yani çok insan girip çıkacağı için bu tuvaletler çok çabuk kirlenmektedir. Bu kirlenmenin önüne geçmek için sık sık tuvaletler temizlenmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ürün kalitesidir. Kahve dükkanınızda tazeliğe önem verirseniz kahvenin ve diğer ürünlerin kalitesi artacaktır. Bu tarz yerlerde önemli olan bir başka konu ise ürünlerin sunum şeklidir. Herkes gibi yapılan sunumlar dışında yapılacak özel sunumlar sizi ön plana çıkartacaktır. Şık sunumlar yapılabilinir ve ikram bol tutulabilinir.

Kahve Bayiliği Açacak Kişide Bulunması Gereken Özellikler

Eğer bir kahve bayisi açmayı düşünüyorsanız, insanlar ile iyi iletişim kurabilmelisiniz. Ben kimse ile muhattap olmayacağım garsonlar var diye düşünüyor olabilirsiniz, ama işletmecilik öyle birşeydir ki anlık olarak sizin de çalışmanız gerekebilir. En çok eleman değiştiren sektörler arasında olmasından dolayı bazen garson bazen aşçı olabilirsiniz. Bundan dolayı işin mutfağından operasyon sahasına kadar genel olarak hakim olmanız sizi başarıya götürecektir. Güler yüzlü olmaya iyi ilişkiler kurmaya her zaman dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here