Kalamata Zeytini Yetiştirerek Para Kazanma

Tarım sektöründe faaliyet göstermek isteyenlerce son yıllarda Kalamata zeytini üretimi çok fazla ilgi gören yetiştiricilik modeli olmaya başlamıştır. Kalamata zeytini adını Yunanistan’ın Kalamata şehrinden almaktadır ve bu yörede oldukça çok yetişmektedir. Kalamata zeytini özellikle ABD’de yeni trend haline gelmiştir. Bu zeytine olan talebin fazla oluşu yetiştiricilik yapacak girişimci ve yatırımcının ilgisini oldukça çok çekmektedir.

Kalamata Zeytininin Özellikleri

Kalamata zeytini hem Avrupa, hem de ABD’de en fazla talep gören zeytin türlerinin başında yer almaktadır. Ülkemizde bu zeytinin adı eşek zeytini olarak bilinir. Eşek zeytini özellikleri arasında en göze çarpanı ebadının büyüklüğüdür. Fakat bu zeytinin özelliği büyüklüğüyle sınırlı değildir. Dolgun, etli ve bilinen zeytinlerden farklı olarak turşuyu andıran tadıyla Kalamata zeytini oldukça besleyici ve sağlıklıdır. Kalamata zeytini bu nedenlerden ötürü neredeyse tüm dünyada ilgi görmektedir.

Kalamata Zeytini Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmaktadır?

Kalamata zeytini yetiştiriciliği çok zahmetli bir iş değildir. Ancak doğru bir altyapı oluşturmak ve işin ehli kişilerle çalışmak şarttır. Bu iş için en uygun toprak yapısı Ege Bölgesi’nde bulunan Tire, Akhisar ve Ödemiş ilçelerindedir.

Yetiştirme aşamasında, zeytin sirkeyle terbiye edilir ve mayalanmaya bırakılır. Bu işlemlerin doğru bir şekilde yapılabilmesi için gıda mühendislerinden yardım alınmalıdır.

Kalamata Zeytini Yetiştiriciliği Maliyetli midir?

Kalamata zeytini yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin ihtiyaç duydukları para miktarı kuracakları işletmenin büyüklüğü ile doğru orantılıdır ve kesin bir miktar söylemek imkansızdır. Mesela 700 bin lira sermaye ile 200 tane zeytin tankı alındığı düşünülürse, kilosu 2,5 liradan kalamata zeytin satışı yapan bir girişimci oldukça iyi bir kazanç elde edecektir.

Kalamata Zeytini Yetiştiriciliği Karlı mıdır?

Tarım sektörüne el atmış her girişimci, Kalamata zeytini yetiştiriciliği yapmayı düşünmektedir. Bunun sebebi bu zeytin türünün yurt içi ve yurt dışı pazarının oldukça geniş oluşudur. Hatta ilgili kuruluşlar tarafından ülkede bu zeytinin yetiştiricilik oranının çok düşük olduğu vurgulanmaktadır. Açıklanan son verilere göre ABD’ye yapılan 5000 tonluk ihracat yetersiz görülmekte ve yeni girişimcilerin sektöre dahil olması yönünde teşvikler yapılmaktadır. Dolayısıyla talebin çokluğu, arzın düşüklüğü ve yüksek kar marjlı kalamata zeytin fiyatları gibi hususlar yatırımcıların bu iş koluna yönelmelerinde başlıca sebeplerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here