Kapari Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanma

Halk arasında Gebere Otu olarak bilinen Kapari bitkisinin, sağlığa olan yararları ortaya çıkınca, birçok kişi bu bitkiyi profesyonel olarak yetiştirmeye başlamıştır. Kapari bitkisine rağbetin artması ile kapari, ticari bitki grubuna girmiştir. Kapari yetiştiriciliği kolay olamasa da karlı bir ticari üründür.

Kapari Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Yabani dikenli ot grubuna giren kapari, kurak ve taşlık arazilerde kendilinden yetişmektedir. Günümüzde köylüler yabani bitki olan kapariyi, dağlık arazailerden toplayıp, turşu yaparak satmaktadır. Kaparinin yararları ortaya çıktıkça atıl durumdaki kurak araziler için karlı bir yatırım haline gelmiştir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu alanlarda kendiliğinden yetişen kapari bitkisi, çok hassas bir bitki değildir. Güneşi sever. Genellikle mayıs ayından itibaren çiçeklenmeye başlar, ağustos – eylül aylarında ise bezelyeye benzeyen meyvelerini vermeye başlar. -8 dereceye kadar dayanıklı bir bitkidir. Kapari bitkisinin yaprakları suyu çok iyi depolayabildiği için fazla suyu sevmez. Kapariyi kuru çekirdeğinden filizlendirmek zordur. Kapari fidanı almak size hasat için zaman kazandırır.

Kapari Bitkisinin Yararları Nelerdir?

Kapari bitksinin içindeki bulunan flavonoid  maddesi bir çok hastalığa iyi gelmektedir. MS hastalığına karşı kullanılır. Kalp hastalıklarana karşı koruyucudur. Kanserli hücrelerin yayılmasını önler. Kan yapan bir bitkidir. Karaciğer yağlanmasını önler. Mide ülseri ve romatizmal hastalıklara iyi gelir. Afrdizyak ve adet düzenleyici etkisi olan bir bitkidir.

Kapari Bitkisi Yetiştirme Maliyeti ve Kazancı Nedir?

Bir dönüm araziye ortalama 1000 adet kapari fidanı dikilmektedir. Kapari fidanının fiyatı adet başı 2-2,5 TL arasında değişmektedir. Bir dönüm arazi için ortalama 2.000 TL fidan alımı gideriniz olacaktır. Kapari bitkisi 3. yıldan itibaren ürün vermeye başlayacaktır. 3 yıl boyunca mazot, ilaçlama, gübre, işçi parası gibi giderlerinizin ortalama maliyeti 5.000 TL’yi bulur. 3. yılın sonunda bir fidan 20 kg ürün verirse, bir  dönüm araziden toplam 20 ton ürün toplanabilir.

Kaparinin kilosu ortalama 2 ile 4 TL arasında değişmektedir. Kaparileri 2 TL’den satarsanız, 40.000 TL gelir elde etmiş olursunuz. Yurtdışına ihraç ederseniz kazacınız daha da artmaktadır. Kaparileri toplu olarak veya internet ortamındanda küçük paketler halinde satabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here