Karides Yetiştiriciliği Hakkında Merak Ettikleriniz

Geçmiş tarihi 1970lere dayanan, özellikle Batı Avrupa, Amerika ve Asya ülkelerinde popülerlik kazanan karides yetiştiriciliği, son yıllarda ülkemizde de adı sıkça duyulmaya başlanmış ve yeni bir iş olanağı sunmuştur. Dünyada yaygınlaşıp büyük bir piyasa elde etmiştir. Karidese olan talebin artması, rekabetin düşük bir seyirde olması ve yatırımcısına büyük oranda kar getirmesi, karides yetiştiriciliğini cazip hale getirmiştir.

Karides Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Yüksek kar marjıyla yatırımcısının yüzünü güldüren karides yetiştiriciliği işi için balık çiftliğine sahip olan girişimciler, bu işi yapmayı planlıyorlarsa hemen başlayabilirler. Fakat çiftlikleri olmayıp, bu işe yatırım yapmayı düşünenler ise yetkili mercilere giderek başvurmalı ve izin işlemlerini halletmeleri gerekir. Karides yetiştiriciliğini yapmayı düşünüyorsanız özellikle sıcak iklime sahip olan yerlerde çiftlik açmak yararınıza olacaktır. Karideslerin bulunacağı havuzun da hijyen koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Bu şartlara dikkat edildiği sürece karides yetiştiriciliği yapmanızda hiçbir engel kalmayacaktır. İşe ilk önce yavru karideslerin büyüme aşamasında olanlarından alarak başlayabilirsiniz. Sonrasında ise karidesler için havuz kazabileceğiniz yer seçin. Havuzun tatlı suyla dolu olması karidesler için önemli bir husustur. Ayrıca havuzun oksijen alması ve karideslerin beslenme alanını sınırlamayacak şekilde geniş olması gerekir. Yavru karideslerin bırakılacağı suyun ısısı oldukça önemlidir. Soğuğa karşı hassas oldukları için, sıcaklığını iyi ayarlamanız gerekir. Çeşitli balık yemleri koyarak havuzun içinde yetişecek karidesleri yetiştirmeye bu şekilde başlayabilirsiniz. Karides cinslerinden “Macrobrachium Rosenbergii ve Güney Asyalı Dev Malezya Karidesi” dünya çapında olarak üretilen en popüler karides türleridir. Ülkemizde ise daha çok “Penaeus Semisulcatus” cinsi karides tercih edilmektedir. Ayrıca bu karides türü ülkemizde en çok bulunan karides türlerinden biridir.

Karides Yetiştiriciliği Para Kazandırır Mı?

Son yıllarda deniz ürünü olarak restoranlarda oldukça rağbet gören karides, insanları bu işe yatırım yapmaları açısından cezp etmiştir. Oldukça talep görmesinin yanı sıra, karlı ve kazançlı bir iş imkânı sunmaktadır. Geniş bir kitleye ulaştığından dolayı hem ülkemizde hem de dünyada karides yetiştiriciliği yeni yatırımcılarını beklemektedir. Dünya geneline bakacak olursak yetiştirilen çiftlik karideslerinin çoğu %75’lik bir oranla en çok Asya ülkelerinde, geriye kalan %25’lik kısım ise Latin Amerika ülkelerinde üretilmektedir. Ülkemizde de yaygınlaştığı için gelecek vaat eden işler arasına girmiştir. Tüm bunlar gösteriyor ki karides yetiştiriciliği yaparak para kazanmak mümkündür.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here