arama

Kariyer Koçluğu Yaparak Para Kazanma

kariyer koçluğu yapmak detaylı anlatım
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • BS
  • 1 Star
    Loading...

Günümüz dünyasında insanlar artık birçok yöntem ile para kazanmaya başladı. Bu yöntemlerden bazıları fiziki güç isterken bazıları ise sadece beynini kullanmaktan ibarettir. Biz size bu yazımızda beynini, bilgi, yaşam ve tecrübelerini kullanarak para kazanma yollarından birini anlatacağız. Bu iş son dönemlerde ortaya çıkmış, birçok müşterisi ve bu işten para kazanan insanın olduğu kariyer koçluğu işidir.

Son dönemlerin bu gözde mesleğini icra eden kişiler kariyerlerini en iyi şekilde tecrübe ederek tamamlamış veya kariyerleri konusunda belli bir yere gelip hala kendini de geliştirebilir kişiler olması gerekmektedir. Kariyer koçluğunun temelinde bilgi birikim ve tecrübe yatar. Karşılarındaki insanların kariyerlerini yönlendirebilecek bilgiye ve donanıma sahip olmak bu iş için temel ilkelerden biridir.

Bu mesleği yapan kişiler her zaman kariyerlerinde başarılı olan insanların dışında kariyerlerinde çok kez başarısız olmuş, kendilerini farklı işlerde denemiş ama başarı sahibi olamamış insanlarda olabilir. Bu insanlarda neler yapılacağından daha çok nelerin yapılmayacağını, ne yapılırsa başarısız olacağı konusunda bilgi sahibi olmuş kişiler olduğu için atacağınız adımların hangisinde başarısız olacağı yönünde sizi bilgilendirerek yanlış adım atmanızı engelleyebilirler. Peki; kariyer koçluğu nedir?

Kariyer Koçluğu Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Kariyer koçluğu yaparak para kazanmak ne kadar basit gözükse de aslında gerçekten zor ve riskli bir meslektir. Yaşam koçluğu ile arasında birçok benzerlik olan fakat belli konularda ayrılan bir meslektir. Örneğin yaşam koçluğu yapan kişiler karşılarında ki insanların özel hayatlarını da düzeltmek, arkadaş seçimleri ve hatta uyku saatleri, yeme içme düzeni gibi konuları da ele alırken kariyer koçluğu sadece kişinin mesleğini ve mesleki başarı ve başarısızlıklarını ele alır.

Kariyer koçluğundan para kazanmak için istenilen gerekli donanımlara (kariyerinde ki başarı ve başarısızlık, ileri düzeyde tecrübe ve karşısında ki insanla iletişim gücü) sahip olan kişiler kariyerlerinde başarılı olamamış, yanlış adım atan veya daha kariyerinin başında olan insanları yönlendirebilir. Bu yönlendirmeyi profesyonel bir hizmet anlayışı ile karşısında ki kişinin karakterine uygun olarak ta sağlamalı. Müşterisinin doğru yerde doğru adımları atmasını sağlamalı ve yanlış hamlelerden kaçınmasına yardımcı olmalıdır.

Anlattığımız konularda başarılı olan bir kişi müşterisinin kendi geliştirmesinde ve başarılı olmasında yardımcı olarak kendi başarısını da sağlayacak, kazandırarak kazanacak ve kendine bir nevi başarısı ile reklam yapabilecektir.

Kariyer Koçluğu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kariyer koçluğu yapmak tamamen sizin başarınıza ve doğru hamlelerinize odaklıdır. Bu mesleği yapmak için gerekli donanıma sahip olmayan, bilgi, birikim ve tecrübesi olmayan kişilerin bu meslek ile ilgilenmemeleri hem kendileri için hem de karşısında ki insanın hayatı için önemlidir. Kariyer koçu olmak için gerekenler temel olarak bu maddelerdir.  Ne kadar kazançlı olarak görülse de bir anda her şeyi daha kötü bir hale getirebilir hatta hem kendinizi hem de karşınızda ki kişinin hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.

İnsanlara, gerektiği yerde, gereken adımları doğru olarak attırabilecek ve karşısında ki kişiyi başarıya götürebilecek insanlar bu mesleği seçmelidir. Bu mesleğinin getirilerini gördükçe kendileri de hayatlarında ki en önemli kazancın tecrübe olacağını anlayacaklardır.

Evde Ek İş İlanları
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.