Kinoa Yetiştiriciliği

Kinoa pazarı son zamanlarda tarım sektöründe faaliyette bulunan veya bulunmak isteyen girişimci ruhlu bireylerin gözdesi olmuş durumdadır. Astronotların dahi uzayda beslenmek için yanlarında götürdüğü bu olağanüstü bitki nedir, nasıl yetişir ve yetiştirilirse kazancı ne olur?

Kinoa Nedir?

Kinoa, yenebilir ve zengin protein ihtiva eden tohumları için tarımı yapılan bir bitki türüdür. Bu zengin protein rezervi özelliği ve doğada protein bakımında bu denli zengin bitkinin olmayışı onu çok değerli bitkiler arasına sokmaktadır. Ayrıca kinoa, hayvansal gıdadan alınması gereken proteini tercihlerinden ötürü alamayan vejetaryenler içinse bir numaralı protein kaynağıdır. Buğday, çavdar, arpa gibi bilinen tahıl ailesine mensup olmasalar da, kinoalar tahıl olarak görülmektedir. Arpa, buğday gibi çimen şeklindeki tahılların aksine, kinoalar mükemmel güzellikte çiçekler açarlar. Genelde çiçeklerin rengi koyu pembe ve kırmızı olur. Şekilleri etrafında çiçeklerle kaplı bir sap gibidir.

Senede bir defa tohum veren bitki, serin havalarda yaşamayı sever ve kuzey bölgelerine özgün bir türdür. Yüzlerce çeşidinin var olması hasebiyle diğer iklim şartlarında da yaşayabilen kinoa türleri de mevcuttur. Kinoa taneleri bilinen diğer tüm tahıllar gibi yemeklerde kullanılabilir. Ayrıca bitkinin yaprakları da yemeklerde kullanılabilir, fakat kinoa pazarlama şirketlerinde satışı nadir görülür.

Kinoa Bitkisi Nasıl Yetişir?

Bitkinin çimlenme süresi 4-5 gündür, hasat süresi ise 90 ile 120 gün arasında bir sürede gerçekleşir. Kinoa tam gün ışığına, suyu iyi çekilmiş verimli bir toprağa ve kuru hava koşullarında ara sıra suya gereksinim duyar. Konteynır, kap gibi yerlerde yetiştirilmesi mümkün değildir.

Kinoa Yetiştiriciliği Kazançlı mıdır?

Ülkemizde kinoa yetiştiriciliği alanında faaliyet gösterenlerin sayısı gitgide artmaktadır. Bitkinin kar oranı, talebi daha da arttırmaktadır. Örneğin bir dönüm kinoanın yetiştiriciye 400 ile 600 TL arasında bir paraya mal olmaktadır. Bir dönümden yaklaşık 600 kg ürün çıkmaktadır. Kinoa satış fiyatı kilosu 9-12 TL arasında olduğu düşünülürse üreticiye 4 ile 6 bin lira arasında bir kazanç sağlamaktadır. Dönüm başı kazanç oranı göz önüne alındığında bu denli çok kazandıran başka bir bitki türü bulmak çok zordur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here