Kırmızı Solucan Yetiştiriciliği

Kırmızı California solucanı organik gübre üretim alanında yaygın olarak kullanılan solucan türüdür. Ülkemizde de son yıllarda genç girişimciler tarafından kullanılan bu solucan türü ile organik gübre üretmek ve bu gübreden iyi bir kâr elde etmek mümkündür. Organik gübrenin yanı sıra sektöre yeni başlayan üreticilere solucan satarak da gelir elde edilebilir.

Nasıl Yapılır?

Kırmızı solucan yetiştiriciliği için tavsiye edilen, büyük sayılarda solucanlarla işe başlamak yerine büyük olmayan sayılarla örneğin 10 bin – 100 bin solucan ile üretime başlamaktır. Böylelikle solucanlar zamanla çoğalırken üretici de tecrübe kazanacaktır. İşe ilk başlarken küçük kapalı bir ortam ,örneğin bodrum katının bir köşesi bu iş için yeterli olacaktır. Solucanların yaşayacağı ortamın sıcaklığına dikkat etmek gerekiyor. Solucanların yaşayacağı kompostun sıcaklığı 15-25 derece arasında olmalıdır. Ortamın sıcaklığı 0 derecenin altına inmemelidir. Kompost için önerilen taze büyük baş gübresidir. Bu kompostu, büyükbaş çiftlikleriyle anlaşarak temin edebilirsiniz. Kompostun içine çay posası, ağaç yaprakları, saman, bitkisel kalıntılar eklenerek uygun kompost hazırlanabilir. Solucanlara verilecek olan mama bitkisel kalıntılar açısından zengin olmalıdır. Bu mama solucanlara verilerek organik gübre elde edilir. Bu uygun koşullar sürdürülürse solucanlar yıllık 16 katına çıkacaktır.

Ne Kadar Kazanılır?

Kırmızı solucan yetiştiriciliği ve organik solucan gübresi üretimi ile iyi bir para kazanmak gayet mümkün. 2 milyon solucan kapasitesine sahip bir tesis aylık 9 bin TL kar bırakabilir.

Nasıl Başlanır?

Kırmızı solucan üretiminde küçük sayılarda solucan ile üretime başlamak, üreticinin tecrübe kazanması açsından daha uygundur. İşe başlamadan önce iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. İşin iki önemli püf noktası kaliteli solucan türü ve solucanlar için uygun mama seçimidir. 10 bin – 100 bin solucan ile üretime başlanabilir. Küçük sayılarda solucan ile işe başlamanın önemi başlarda tecrübesizlikten dolayı solucan kaybı olursa maddi zarar fazla olmayacaktır. Solucanların sayısı yıl sonunda yaklaşık 16 katına çıkacaktır. Örneğin, 10 bin solucan ile üretime başlayan bir üretici, solucanlar için ideal koşulları sağlaması durumunda bir yıl sonunda 160 bin solucana sahip olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here