arama

Kısa Film Çekerek Para Kazanma

Kısa Film Çekerek Para Kazanma Detaylı Anlatım
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • BS
  • 1 Star
    Loading...

Son zamanların gözde mesleklerinden biri de yönetmenliktir. Yönetmenler film ya da dizilerin gidişatından sorumludur. Eksikleri tamamlayan, diğerlerinin görmediklerini gören ve yapılması gerekenleri tam anlamıyla bilen insanlar yönetmen olabilir. Bunun için eğitim almak gerekli midir diye sorular sıklıkla soruluyor. Evet. Yönetmen olmak için belirli eğitimleri almanız gerekiyor. Ya da üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun olmak işe yarıyor.

Yönetmenlerin ne iş yaptığı genel olarak herkes tarafından bilinir. Peki ya kısa film çekimleri? Daha önce duymamış olmanız mümkün. Bu işler ile ilgilenen gerçekten profesyonel isimler vardır. Eğer siz de sanatın bu yönü ile ilgilenme kararı aldıysanız ve alanınızda başarılı bir insan olduğunuzu düşünüyorsanız kısa film çekerek para kazanmak oldukça kolay olacaktır.

Kısa film denilince herkesin aklında farklı sahneler oluşabilir. Buna bir açıklık getirmek gerekirse; kısa film genelde bir konu üzerinden işlenen, hayatın içinde olan ve senaristin hayal gücüne bağlı olarak hazırlanan kısa süreli filmlerdir. Bunlar ülkemizde son dönemlerde daha yaygın bir hal almıştır. O halde gelin hep birlikte kısa film çekerek para kazanmanın püf noktalarına bakalım.

Kısa Film Çekerek Nasıl Para Kazanılır?

Kısa film çekmek için belirli adımlara göre ilerlemeniz gerekmektedir. Öncelikle hazırlayacağınız senaryonun kaliteli olmasına özen gösterin. İzleyeni etkileyecek cümlelerin ve sahnelerin yer almasına özen gösterin. Senaryo yazmak için bazı ücretsiz yazılımlar bulunmakta. Bu programları kısa sürede öğrenerek işe başlayabilir sonrasında kısa film çekimi için devamında uygulamanız gerekenleri yapabilirsiniz.

Senaryo işini hallettiğiniz zaman oyuncu seçme konusuna geleceksiniz. Bu oldukça hassas bir durumdur. Yakınlarınızdan ve ya sadece tanıyorsunuz diye işi bilmeyen insanlar ile oyuncu kadrosunu oluşturmak çok yanlış bir davranıştır. Mutlaka profesyonel kişiler ile çalışın. Bir tiyatro kursundan ya da daha önce kısa film konusunda deneyimi olan insanlar yardım alın.

Kısa film çekmek için bir sponsora ihtiyacınız olabilir. Tabii olmadan da yapabilirsiniz. Fakat sponsor bulduktan sonra her şey çok daha kolay olacaktır. Bu sırada çekim yapacağınız yerleri önceden belirleyin ve mutlaka bir kere ziyaret edin. Kafanızda malzemeleri yerleştireceğiniz yerlerin planını yaparak işe başlayın.

Kısa Film Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısa film çektiğiniz zaman festivallere katılarak yaptıklarınızı sergileme fırsatı yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda her işte olduğu gibi internet ortamında da yayılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işten para kazanmak için dikkatli olmalısınız. Çekimleri bitirdikten sonra profesyonel bir program ile montaj işini de halletmeniz gerekir.

Her şeyin tamam olduğunu düşündüğünüz zaman festivallerin düzenleneceği tarihleri öğrenmeniz ve katılım için gerekli olanları yaptığınız zaman kısa sürede para kazanabilirsiniz. Bu işe kesin olarak kararlıysanız ve devamını getirecekseniz başlamanız önem arz etmektedir. Aksi taktirde insanların da zamanını almış olursunuz.

 

Evde Ek İş İlanları
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.