KOSGEB Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Tüm Yönleriyle KOSGEB

Yeni iş kurmayı düşünen veya kafasında bir iş fikri olup da hayata geçirmek için yeteri sermayesi olmayan girişimci adayları için belki de en güzel desteklerden biri olan KOSGEB nedir? KOSGEB den nasıl teşvik alınır? ve bunun gibi aklınıza takılan soruları cevaplıyoruz. Sizin de böyle bir teşviğe ihtiyacınız varsa vakit kaybetmeden tüm detaylarıyla KOSGEB yazımızın devamında.

KOSGEB NEDİR?

KOSGEB (T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı.) 1990 yılında kurulduğundan bu yana ülke genelinde bir çok kişiye teşvik sağlamış ve yine yüzlerce yeni iş fikrinin hayata geçirilmesine destek olmuştur.

NEREDEN BAŞLAMALISINIZ?

Yeni bir iş kurmak istiyorsunuz, kafanızda bir iş fikri var ancak bunu hayata geçirmek için hem maddi yönden desteğe ihtiyacınız var, hem de resmi prosedürler konusunda bilgi sahibi değilsiniz. İşte tam burada KOSGEB sizin yardımınıza koşuyor. KOSGEB den destek almak için önce size en yakın İŞKUR’a gidip kayıt olmanız gerekiyor. işlem çok basit İŞKUR’a gittiğinizde girişimci desteği için kayıt olmak istediğinizi söyleyin 5 dakikalık bir sürede kaydınız yapılıyor. Sonrasında KOSGEB’in web sitesine girip Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi için başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuruyu http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresinden ikamet ettiğiniz ili seçip size en uygun eğitim tarihine ön başvuru yapabilirsiniz. Ancak şunu belirtmekte fayda var. Ön başvuru demek eğitime kesin katılacağınız anlamına gelmiyor.

İnternet üzerinden yaptığınız eğitim başvurusundan sonra 1-2 gün içerisinde kayıt sırasında belirttiğiniz cep telefonunuza SMS gelecek. Gelen mesajda sizi mülakata çağıracak KOSGEB. Ön mülakata çağrılmak yine maalesef ki eğitime katılacağınız anlamına gelmiyor. Mülakat tarihi geldiğinde sizden bir form doldurmanızı isteyecekler. Bu formda

iş fikrinizi,
bu işi kurmak için ne kadar sermayeye ihtiyacınız olduğu,
bu sermayenin ne kadarına sahip olduğunuz,
kuracağınız işte ne kadar bilgi sahibiniz olduğu,
ve bu işin diğer detaylarından bahsetmeniz istenecek. bunları matbu bir forma el yazınızla yazacaksınız.

ve mülakat zamanı. Bir odada uzman ve siz 5 dakikalık bir mülakata gireceksiniz. Bu kez sözlü mülakat olacak ve sizden kısaca bu iş fikrinizi anlatmanız istenecek. Sözlü mülakat sonrasında bir kaç gün içinde yine telefonunuza bir SMS gelecek. Bu mesajda Eğitim tarihiniz belli olmuş olacak. (bu aşamada SMS gelmeyen müracaatçılar eğitime kabul edilmemiş demek oluyor)

KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ NEDİR?

KOSGEB’in düzenlediği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi KOSGEB desteği almanın altın kuralıdır. Bu eğitimi almayan ve sertifika alamayan kişiler KOSGEB desteği alamazlar. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 4 günlük bir eğitim. Bu 4 günlük eğitimde bir iş kurmak ve o iş yerini yönetebilmek için asgari bilgileri edinmiş oluyorsunuz. Oldukça faydalı bir eğitim olduğunu belirtmekte fayda var. Bu eğitim sürecinde aynı zamanda işyerinin yönetimi hukuki prosedürler, muhasebe işlemleri, iş kanunu, iş hukuku gibi birçok alanda belli başlı bilgileri edinmiş oluyorsunuz. Eğitime katılım zorunlu olup bu eğitim süresince devamsızlık hakkınız bulunmuyor. Eğitim bittikten sonra yaklaşık 20 gün içinde katılım sertifikanız hazırlanıyor. Ancak sizin sertifikanın hazırlanmasını beklemenize gerek yok. Dilerseniz eğitim bittiği zaman iş fikrinizi hayata geçirebilir KOSGEB Desteğinden faydalanabilirsiniz.

UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALIRSAK KOSGEB DESTEĞİ ALABİLİR MİYİZ?

KOSGEB’den destek almanın ilk koşulu girişimcilik eğitimini almaktır. Ancak girişimcilik eğitimini aldığınızda destek alacaksınız diye bir garanti maalesef ki yok. Eğitimi aldınız ve işinizi kurdunuz sonrasında KOSGEB web sitesinden iş planı oluşturmanız gerekiyor. İş planını nasıl oluşturacağınızı girişimcilik eğitimlerinde öğreniyorsunuz. İş planı oluşturduktan sonra KOSGEB in size destek verip vermeyeceğine karar vermesi gerek. Bunun için oluşturduğunuz iş planını görüşmek üzere KOSGEB in oluşturduğu kurula davet edileceksiniz. Sonrasında kurul iş planınızı onaylarsa artık KOSGEB desteği almanızın önünde bir engel kalmamış oluyor.

 

KOSGEB NE KADAR DESTEK VERİYOR?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini aldınız ve artık işinizi kurabilirsiniz. Peki KOSGEB’in size ne kadar desteği olacak? Aslında bilinenin aksine KOSGEB size direk nakit para vermez. KOSGEB iş kuracak kişilere şunu der “sen elini taşın altına sokarsan ben de sokarım, sen sokmazsan ben de sokmam” Peki bu ne demek oluyor? Sizin ödediğiniz kira, personel maaşı, sigorta, makine, masa sandalye gibi ofis malzemeleri, bilgisayar, teçhizat, fatura vb. gibi ödemeleri şirket hesabından yaparsınız, sonra dekontlarını KOSGEB e gönderirsiniz ve KOSGEB bu ödediğiniz tutarların yarısını size geri öder.  KOSGEB desteği 30.000TL dir ve geri ödemesizdir.

 

(Yazının tüm hakları saklıdır. Alıntı yapılarak bile kopyalanamaz.)

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here