Kosgeb Nedir? Kosgeb’e Nasıl Başvurulur?

Girişimcilik dürtülerimiz bizi her daim tetiklemekte. Her gün zengin olma hayalleri, her gün yeni iş fikirleri ve hayata dair yeni planlarla kendimizi iyi bir hayata teşvik ederiz. Farklı muhitlerde gezerek tanıklık ettiğimiz başarılı girişimler, bizlere her daim umut ışığı olur. Düşünürüz, taşınırız ve bizim için en uygun gelecek vaad eden işi buluruz. Uygulamaya geçireceğimiz safhada, her zaman olduğu gibi sermaye sorunu gelip çatı verir. İşte tam burada devlet bizlere umut ışı olur. Bize düşündüğümüz proje kapsamında hibe ve faizsiz geri ödemeli istediğimiz bütçeyi veriverir. Siz değerli okurlarımıza bu makalemizde, kosgeb nedir? kosgeb’e nasıl başvurulur? hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Kosgeb Nedir?

90 lardan beri kosgeb küçük ve orta ölçekli işletmelere yardım sağlayan devlet kurumudur. Kosgeb’in açılımı küçük ve orta ölçekli sanayiyi geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığıdır. Kısaltılmışı ve aramızda mevzu bahis olan adı da KOSGEB dir. Türkiye de ekonominin gelişmesi ve sosyal ihtiyaçların karşılanabilmesi gayesiyle küçük ve orta ölçekli işletmelerin sanayideki payını arttırma amacına dayalı olarak devlet tarafından faaliyete geçirilmiştir. Ayrıca Kosgeb, hali hazırda var olan işletmelerinde büyümesine yardımcı olma amacına da hizmet eder. Kosgeb girişimcilere hibe ve faizsiz destek sağlar. Talep doğrultusunda faiz desteğide sunulmaktadır. Kosgeb desteği sayesinde bir çok genç girişimci hayalini kurduğu işe ve var olan işini geliştirme hedefine ulaşmıştır.

Kosgeb’e Nasıl Başvuru Yapılır?

Kosgebe başvuru için çok meşakatli bir serüven sizi beklemiyor. Başvuru için bazı maddeler doğrultusunda sizden istenen şartları taşımanız ve yerine getirmeniz gerekiyor. Kosgeb sizler için bazı kurslar açıyor. Sizler de bu açılan kurslara katılarak kosgeb girişimcilik belgesi alıyorsunuz. Belgenizi aldıktan sonra atılacağınız sektöre yaptığınız harcalamaları faturalı bir şekilde beyan ediyorsunuz. Şimdi sizlere izleyeceğiniz adımlardan özetle bahsedelim. Öncelikle Kosgeb kurumun veri tabanına kayıt olmalısınız. Daha sonrasında ise kobi beyannamesini doldurmalısınız.

Kosgeb veri tabanına nasıl kayıt olurum?

Hazırladığınız, işletmenize ait bilgileri kosgeb’in web sitesinden kayıt etmeniz gerekiyor. 21 aşamada bu işlemi basit bir şekilde tamamlamış oluyorsunuz. Hemen sizlere kayıt esnasında karşılaşacağınız aşamalardan bahsedelim.

 1. kosgeb.gov.tr resmi web sitesine giriş yapıyorsunuz ve ardından kobi girişimci giriş kısmına tıklayarak menüye giriş yapıyorsunuz.
 2. Açılan sayfadaki kosgeb’e ilk başvuru linkine tıklayıp bir başka sekmeye yönlendiriliyorsunuz.
 3. Yönlendirildiğiniz bu sayfada sizden işletme adınız istenecek. İşletme adınızı tamamı büyük harf olacak şekilde doğru bir şekilde giriyorsunuz.
 4. İşletme adınızı yazdığınız kutucuğun altında, işletme statüsü yazan bir kısım göreceksiniz. Yanındaki sekmeden işletme statünüzü seçiyorsunuz.
 5. İşletme statüsünü seçtiğinize göre, şimdi sırada vergi dairenizi seçmek var. Vergi dairenizi seçmeden önce işletmenizin bulunduğu ili seçiyorsunuz.
 6. İşletmenizin hangi ilde olduğunu seçtikten sonra, karşınıza ilinizde bulunmakta olan vergi dairelerinin isimleri gelecek. Karşınıza gelen listeden vergi dairenizi seçiyorsunuz.
 7. Vergi dairenizi seçtiğinize göre bir alt sekmede sizden vergi numaranızı girmeniz istenecek. Eğer şahıs işletmesi iseniz bildiğiniz üzere tc kimlik numaranızla bu kısmı halledebiliyorsunuz.
 8. Şirketinizdeki yetkili kişinin adı ve soyadını girmeniz istenecek. İmza yetkisi olan kişinin adı ve soyadını girmelisiniz.
 9. Bağkur veya ssk işyeri sicil no‘nuz girmeniz istenecek 21 haneyi geçmeyecek şekilde bu adımı hallediyorsunuz.
 10. Kurdunuz işletmenizin yılını girmeniz istenecek. Gün, ay, yıl olarak hepsini bir arada girmenize gerek yok. Sadece yılı, 4 haneli bir şekilde girmeniz bu adımı başarıyla gerçekleştirecek.
 11. Bu sekmeden işletmenizin hikamet ettiği ilin seçimini yapıyorsunuz.
 12. Eğer esnafsanız, esnaf sicil numaranızı girmeniz yeterli. Değilse eğer işletmenin ticari numarasını girmeniz bu adımı da geçmenizi sağlayacaktır.
 13. Hangi meslek kuruluşuna bağlı iseniz, listeden seçiyorsunuz.
 14. Faaliyet konunuzu seçmeniz gerekecek. Faaliyet konunuzu seçmek için tıklayın, bölümüne 1 kere tıklamanız yetecektir.
 15. Bu adımda karşınıza nace seçim ekranının gelmiş olması gerekiyor. Karşınıza gelen bu ekrandan işletme türünüzü seçmeniz gerekecek. Seçiminizi yaptıktan sonra nace üst kodu menüsünü seçiyorsunuz.
 16. Nace ikili kodu yazısının yanındaki listeden, alt kriter seçimi yapacaksınız.
 17. Nace ikili kod‘a göre faaliyet seçiminizi yapıp kaydet butonuna basıyorsunuz.
 18. Şimdiki adımda ise sizden işletmenize ait olan tüm iletişim bilgilerinizi girmeniz istenecek.
 19. Yukarıdaki bilgileri okudum kutucuğunu işaretleyip onay veriyorsunuz.
 20. Sistemi koruma amaçlı, üzerinde sayılar olan bir resim önünüze gelecek. Kutucuğa, resimde gördüklerinizin aynını yazıp onaylıyorsunuz.
 21. Yukarıda bahsettiğimiz 20 maddeyi yerine getirdikten sonra, tüm bu yaptığınız işlemlere onay vereceksiniz. Onay vermeniz sonucunda işleminiz gerçekleşmediyse eğer, hatalı doldurmalar yaptınız demektir. Hemen kontrol edin ve sorunu düzeltin. Tüm işlemler bukadar başvurunuzu başarılı bir şekilde yerine getirdiniz. Hayırlı olsun.

 

Kobi Beyannamesi’ni Nasıl Doldurabilirim?

Kosgeb desteğinden mahrum kalmamak için, kobi beyannamesini elektronik ortamda ( bilgisayar) doldurup çıktısını almanız gerekiyor. Çıktısını aldığınız beyannameyi imza ve kaşeli bir şekilde kosgeb desteği aldığınız kuruma veriyorsunuz. Size bu işlemi nasıl yapacağınız hakkında maddeler halinde bilgiler verelim.

 1. kosgeb.gov.tr adresinden siteye girişimizi yaptıktan sonra, kobi girişimci giriş kısmına tıklıyoruz. Açılan ekrandan kobi beyanname işlemleri ne tıklıyoruz. Geriye e-devlet şifreniz ile giriş yapmak kalıyor.
 2. Kobi beyannamesinin yılını seçiyorsunuz ve ileri butonuna tıklayarak ilerliyorsunuz.
 3. Açılacak olan ekrandan işletmenizle ilgili soruları cevap nihayetinde, işletmenize uygun olan kriterleri seçin ve tekrar ileri butonuna tıklayıp ilerleyin.
 4. İşletmenize ait bilgileri dolduracaksınız. Doldurma sırasında kobi beyannamesi yılı ve sgk bilgilerinizin doğru olması çok önemlidir. Dikkatli bir şekilde doldurun ve kontrolünü yapın. Yetkili kişinin gsm ve tc numarasını girin.
 5. Faaliyet listesini daha önce seçtiğiniz için sistem otomatik olarak algılayıp dolduracaktır. Şayet eksik ve yanlış bilgi görmeniz durumunda, güncelleme yapmanız mümkün.
 6. Adres bilgilerinizde önceden girildiği için sistem bu durumu algılayıp tekrar otomatik olarak alanı dolduracaktır. Göz gezdirmenizde fayda var. Eğer eksik yanlış bilgi sezerseniz, sistem size hemen güncelleme hakkı tanıyacaktır.
 7. Şayet eksik bilginiz var. Ve daha sonra devam etme kararı aldınız. Hiç sorun değil hemen yanda bulunan kaydet butonuna tıklayıp, daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bütün bilgilerinizin tam olduğu kanaatındaysanız ileri butonuna tıklayarak ilerleyin.
 8. Bu adımda karşınıza kobi beyannamesinin çıktı ekranı gelecek. İndirip çıktılarını alıyorsunuz. Çıktıyı aldıktan sonra imza ve kaşenizle birlikte sizden imza beyannamesi sirküsü, ticaret sicil yahut esnaf sicil gazetesi istenmektedir. Tüm bu evraklarla birlikte kayıtlı olduğunuz kosgeb birimine gidip teslim ediyorsunuz.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm adımları eksiksiz yerine getirmeniz doğrultusunda, yetkililer beyannamenizi inceleyip size olumlu veya olumsuz dönüş yapacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here