Köyde Yapılabilecek İş Fikirleri

Her genç girişimci yeni bir iş fikri, karlı bir yatırım alanı aramaktadır. Çoğunlukla bu fikirler şehir hayatının merkezinde hayata geçirilebilecek cinsten olsa da, köy ortamında da paranızı karlı bir yatırıma dönüştürebilirsiniz. Köyde yeni bir işe girmeden önce köyün artı ve eksi yönlerini bilmenizde yarar var.

Köyde Çalışmanın Artı ve Eksi Yönleri

Köyde çalışmanın birçok eksi yönü olduğu gibi artı yönleri de oldukça fazladır. İlk olarak 80’li yıllarda köyden kente yaşanan göçü göz önüne alırsak kentler, artık bu nüfusu kaldıramamaya başlamıştır ve şehirlerden bunalan insanlar tekrardan köylere yönelmiştir.

Bir diğer artı yönü ise kente göre çalışma ortamının daha güvenli ve sağlıklı olması. Hem şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta, hem de en yüksek binası üç katlı olan bir yerde güvence altında, temiz doğa havası eşliğinde çalışmanızı sürdürebilirsiniz.

Köyde çalışmanın eksi yönlerinin başında ise kentte alışılan kalabalığın bir anda yok olması. Bu da insanı gitgide yalnızlığa itebilir ve psikolojinizin bozulmasına yol açabilir. Diğer bir eksi yön ise köyde kurulacak işlerin birçoğu bölgenin iklimine bağlıdır. Kışın yağacak olan yağmurla birlikte yazın çekilebilecek kuraklık öngörülmelidir.

Köyde Yapılabilecek İşler

1) Serbest gezen tavuk

Adından da anlaşılacağı gibi bu iş kolunda tavuklar, pis kümeslere sıkıştırılmadan, doğaya salınarak özgürce dolaşmaları sağlanıyor. Bu sayede tavuklar da en sağlıklı yumurtayı yumurtlamış oluyor. Organik ürünlere artan talep de köy ortamında yapılacak işlerin karını arttırıyor. Köyde yetişen her şeyin organik olduğu düşünülse de serbest gezen tavuklardan üretilen yumurtalar organik yiyecek piyasasına lüks bir ürün olarak giriş yaparak size büyük paralar kazandırabilir.

2) Çobanlık

Çobanlık dışarıdan bakıldığın oldukça pis ve zahmetli bir iş olarak görünmektedir. Üstelik çoban olmak için çok büyük bir eğitime de ihtiyaç duymazsınız. Eğer hayvanlardan ve sürü psikolojisinden biraz anlıyorsanız, hayvanları ve doğayı seviyorsanız, 3 bin liradan başlayan dolgun maaşları da kazanabilirsiniz. Üstelik yalnız kalmayı seven bir insansanız doğada tek başınıza geçireceğiniz saatler de sizi bekliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here