Kültür Mantarı Yetiştirme İşi

Global ortamda her geçen gün yeni iş fikirleri ve iş fırsatları kapımızı çalmaktadır. Hem sevmediğimiz işi yapıyor olmamız, hemde aldığımız maaşların bizlere yetmemesi, bizleri farklı hayellere ve iş fikirleri arayışına itmektedir. Hal bu iken bizlere de bu işleri değerlendirmek düşüyor. İster istemez bu akıma kapılıyoruz. Çünkü her insanın zengin olma hayali var. Son model arabamız olsun, lüks evimiz olsun , yaz tatillerini denizde geçirmek için yazlığımız olsun, bir de yatımız olursa tadından yenmez değilmi? Bizlerde belki hayalleriniz gerçek olur umudu ile bayiliksepeti.com  ekibi olarak sizlere, kültür mantarı nedir? kültür mantarı yetiştirme işi nasıl yapılır? ne şartlarda yetişir, gelişim kısmı, hasat zamanı vb gibi bilgileri aktaracağız.

Kültür Mantarı Nedir?

Alemlerin rabbi olan Allah’ın biz kullarına nasip ettiği bol proteinli bir yiyecek türü olan mantar, herkesin bildiği üzere beyaz şapkalıdır. Kara toprağın derinliklerinde ise misel denilen sap (kök) bulunur. Mantar tohumu toprağa gömüldükten sonra, gelişim vaktinin dolması ile birlikte topraktan beyaz baş vererek dışarı fışkırır. Kültür mantarı, faydalı olmakla birlikte, kontrolsüz ve bilinçsiz tüketilirse kötü sonuçlar da doğurmaktadır. Bu sebeple doğada gördüğümüz her mantarı toplamak ve tüketmek bizler için risk taşımaktadır.  Profesyonel olarak yetiştirilen kültür mantarları, gönül rahatlığıyla alınıp tüketilebilir.

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirebilirim?

Kültür mantarı yetiştirmek için diğer meyve ve sebzeler gibi yüzlerce, binlerce m2lik açık arsaya gerek yoktur. Bahsettiğimiz mantar çeşidinin, yetişme evresinde güneş görmesine de ihtiyaç duyulmaz. Sebebi ise kültür mantarları, havayı tenefüs edip karbondioksit verir. İşte bu yüzden güneş ışınlarına ihtiyaç duymazlar. Yetiştirmede gerek duyacağınız alanlar, mağara, bodrum katı, kiler, depo vb. tarzda yerler işinizi fazlasıyla görecektir. Az önce değindiğimiz kapalı alanların, izole ve ısı yalıtımlı olması vazgeçilmez şartlardan biridir. Mantar yetiştirmek için kullanacağınız alanın sıcaklığı 16 ila 23 derece aralığında olması gerekmektedir. Mantar yetiştirmede nem farktörü oldukça önemli rol oynamaktadır. Hal böyle iken, üretim hanenizin nem oranını iyi ayarlamanız gerekir. İçerinin nem oranı %80 ile %90 aralığında olması şarttır. Üretim hanenizi güneş almayacak kısımdan seçmeniz hayati önem taşır. İçerideki havalandırma sisteminizi sık sık kontrol edip çalıştığından emin olmalısınız. Kültür mantarı yetiştirmede gübreye de ihtiyacınız olacak. Bu mantarı yetiştirmede at gübresi kullanmanız gerekiyor. At gübresi bulmada sıkıntı çekebileceğiniz zamanlar sık sık olacaktır. O yüzden gübre stoku yapmanızı öneririz. Gübreyi tedarik ettikten sonra gübre, saman, nitrojen ve alçı taşı ekleyip bazı işlemlerden geçirdikten sonra mantar yetiştireceğiniz alan kullanıma hazır olacaktır. Misel tohumu, ekimi sonrasında ön gelişmeyi tamamlayan mantarın üzerine nemli ve temiz örtü toprağı serilir. 21 gün gibi ortalama zamanda ilk kültür mantarlarınızın hasat zamanı gelmiş demektir. Oluşan mantarlar toplandıktan sonra, 1 ila 2 ay sonrasında da tekrar yeni ürünler almaya başlayabilirsiniz.

Benzer konular ;  Porçini mantarı yetiştirerek para kazanmak

Benzer konular 2 ; İstridye mantarı yetiştirmek

 

 

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here