Kumkat Yetiştiriciliği ile Para Kazanma

Çevre kirliliği ve doğallığını yitirmiş paketlenmiş ürünler insanların sağlığını tehdit etmeye başlamıştır. İnsanlar bunun bilincine vararak doğal besin tüketimini arttırmışlardır. Buna bağlı olarak da insanlar, doğal çevrenin insan vücuduna verdiği zarardan etkilenmemek için bağışıklık sistemini güçlendirici, vitamin deposu meyvelerin tüketimini artmıştır. Bu tarz ürünlerin üretim ve satışı yeni bir pazar oluşturmuştur. En çok para kazandıran meyve ağaçları yeni bir sektör olmuştur. Amerika ve Güney Asya’da tanınan ve çok tüketilen bir meyve olan Kumkuat (kumkat) ağacı, bu tarz mevye ağaçları arasında yer almaktadır.

Kumkat Ağacı ve Bakımı Nasıldır? 

Kumkat ağacı, yaprakları 4 mevsim süresince yeşil kalan, Çin menşeili bir narenciye ağacıdır. Kumkat meyvesi, narenciye ürünleri arasında en fazla C vitamini içeren meyvedir. Kumkat, misket büyüklüğünde, turuncu, minik portakalı andıran bir meyvedir. Kabukları ile yenilen meyvenin portakal, limon arası bir tadı vardır. Çin portakalı olarak da bilinir. Bodur bir ağaç olan kumkat ağacı, saksıda da yetişebildiği için süs bitkisi olarakta bilinmektedir.

Kumkat yetiştiriciliği kolay bir iştir. Kumkat, bol güneş isteyen, nemli toprağı seven ve  narenciyenin yetiştiği her bölgede yetiştirilebilen bir ağaçtır. Kumkat ağacı -8 dereceye kadar dayanıklıdır. Düzenli olarak gübre verilmesi gereken bir ağaçtır. Kumkat ağacı hasat zamanı, türüne ve olgunlaşmasına göre değişiklik gösterebilir. Olgunlaşma zamanı bazı türlerde Kasım-Ocak iken, bazı türlerde ise Aralık-Nisan arasıdır. Kumkat ağacı, bodur bir ağaç olduğu için meyvelerini toplamakta kolaydır.

Kumkat Bahçesi Kurulum Maliyeti Ne Kadar?

Kumkat ağacı, bodur bir ağaç olduğu için 1 dönüm araziye ortalama 150 fidan dikilebilir. Kumkat ağacı fidanı, yaklaşık 15 TL civarındadır. Kendi araziniz var ise kurulum maliyetiniz sadece 3.000 TL’dir.

Kumkat Meyvesinin Kilosu Ne Kadara Satılır?

Kumkat meyvesinin kilosu her yıl değişkenlik gösterse de, ortalama 20 TL’dir. Yurt dışında çok tüketilen bir meyve olan kumkatı ihraç etmeniz de mümkündür. Yurt dışına kilosunu ortalama 3 ile 5 euro arasında satabilirsiniz.

Kumkat Yetiştiriciliği Kar Oranı Nedir?

Kumkat ağaçlarının 1 tanesi ortalama 4 kilo meyve vermektedir. 1 dönüm arazide 150 ağaç olduğunu düşünürsek 600 kilo meyveyi, kilosu 12 TL’den bile satsanız 7.200 TL kazanç elde edersiniz. Kurum maliyetini düşürsek, dönüm başı ortalama karınız 4.200 TL olur. En karlı ağaç yatırımı diyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here