arama

Kumkuat Yetiştirerek Para Kazanma

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • BS
  • 1 Star
    Loading...

Evde ek iş arayanlar için kumkuat yetiştiriciliği seçeneklerden biridir. İnternet üzerinden araştırma yaparak hangi bitkiyi ne koşullarda yetiştirerek para kazanmanız artık mümkün. Yapacağınız tek şey bu iş hakkında bilgi sahibi olmak ve bu işi veren firmalarla anlaşmak olacaktır.

Kumkuat Nedir?

İlk olarak kumkuat nedir? Sorusundan başlayacak olursak, kumkuat diğer bir adıyla Kamkat, narenciye ailesinden gelen küçük bir meyve cinsidir. Son yıllarda ülkemizde de adı yavaşça duyulmaya başlayan kumkuat, Güneydoğu Çin’de “altın portakal” olarak anılmaktadır. Bu meyve limon, portakal ve mandalina gibi sıcak iklimlerde yetişen narenciyelerin aksine serin iklimde yetişmesiyle ön plana çıkmaktadır. Kumkuat tatlı ve mayhoş bir tada sahip olmanın yanında kabuğu soyulmadan da yenmesi mümkündür.

Kumkuat Nasıl Yetiştirilir?

Kumkuat’ ı saksıda ve ağaç olarak yetiştirmeniz mümkündür. Kumkuat ağacı dört mevsim yeşil kalır, yaprakları sararmaz. Kendi kendine üreyerek, baharda beyaz çiçek açar ve mis gibi kokusuyla sizi kendine hayran bırakır. Kumkuat yetiştirmek istiyorsanız sadece ağacınızın olması yeterlidir. Ayrıca kumkuat ağacının yetişeceği toprağın nasıl olacağı da önemli olmadığından işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Bol güneş isteyen kumkuat ağacı deniz kenarlarında da yetişebilmektedir. Sıfırın altında 8 dereceye varan soğuklara dayanıklıdır. Yetiştiği toprağın su geçirmesi oldukça önemlidir. Saksıda kumkuat yetiştirmek boylarının kısa ve dikensiz olmasından ötürü diğer narenciye meyvelerine göre oldukça kolaydır. Kumkuatın kökleri dar bir alanda büyüyemeyeceğinden geniş bir saksı kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Saksının dibine delikler açarak toprağın suyu muhafaza etmesini engelleyebilirsiniz. Böylelikle kumkuatınızın kökleri nemli toprakta çürümekten kurtulacaktır. Saksıda yetişen kumkuat soğuk havalarda kumkuat ağacına nazaran soğuktan daha çok etkilenecektir.

Kumkuat Yetiştirerek Nasıl Para Kazanılır?

Hasat zamanında topladığınız Kumkuat bitkisinin meyvelerini çeşitli yerlerde satarak para kazanabilmeniz mümkündür. Kumkuat yetiştirerek para kazanma oldukça karlı bir iştir. Meyvelerin olgunlaştığını renginden anlayabilirsiniz. Eğer rengi yeşilden turuncuya dönüştüyse kumkuatınız olgunlaşmış demektir. Buzdolabında 2 hafta, oda sıcaklığında ise birkaç gün muhafaza edilebilir. Piyasada kilosu ortalama 20 TL ‘ye satılan kumkuat meyvesi ile oldukça karlı kazançlar sağlanabilir. Portakal, limon ve mandalinaya göre kumkuat meyvesi C vitamini yönünden oldukça zengindir. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışına da pazarlayabilirsiniz. Kumkuat yurt dışında 3 ile 5 euroya satılmaktadır.

Evde Ek İş İlanları