Kuşkonmaz Yetiştirerek Para Kazanma

Kuşkonmaz bitkisi nedir? Bilimsel ismi Asparagus officinalis olan kuşkonmaz Zambakgiller ailesine ait bir bitkidir. Kuşkonmazın yenen kısımları toprak altındaki köklerinden çıkan sürgünleridir.

Faydaları nelerdir?

Bu parlak yeşil sebzenin vücut için bir sürü faydası vardır. Kuşkonmaz, vitaminler ve mineraller açsından gayet zengindir. İçerisinde A, C, E, K ve B6 vitaminleri bolcadır. Aynı zamanda folat, demir, bakir, kalsiyum, protein ve lif açısından da zengindir. Kuşkonmaz yemek idrar yolu enfeksiyonlarından kişiyi korur. Ayrıca içerisindeki antioksidanlar sayesinde vücuttaki serbest radikalleri yok ederek vücudu kanserden korur.

Üretimi için koşullar ve nasıl yetiştirilir?

Kuşkonmaz bitkisi en iyi kumlu ve drenajı iyi olan topraklarda yetişir. Toprağın neminin korunması kuşkonmaz bitkisi için önemlidir. Hasat döneminin yağışsız olduğu ortamlar kuşkonmaz için idealdir. Kuşkonmaz yetiştiriciliği uzun sureli bir yatırım gerektiren bir iştir. Bitkilerin tam olgunluğa erişmesi iki- üç yıl almaktadır. İlk hasadın alındığı üçüncü yılın ardından 15-20 yıl gibi bir süre yıllık hasat yapma imkânı mevcuttur. Bu bakımdan kârlı bir iştir. Dönüm başına yıllık 2 bin TL gibi bir kâr bırakabilmektedir.

Kuşkonmaz yetiştirmek için tavsiye edilen, bitkinin taçlarından (kuşkonmaz fidesi) temin etmektir. Bitki, tohumlarından da yetiştirilebilirse de tavsiye edilen bir yöntem değildir. Çünkü, tohumdan kuşkonmaz yetiştirmek çok zahmetlidir. Bunun yerine, kuşkonmaz taçları ( genelde 1-2 yaşında) ekilerek yetiştiriciliğe başlanabilir. Ülkemizde daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen kuşkonmaz, gelişen tarımsal teknikler sayesinde diğer coğrafik bölgelerde de yetiştirilmeye başlanmıştır.

Kuşkonmaz pazarı

Kuşkonmaz, sofraları süsleyen zengin içerikli bir sebzedir. Restoran ve lüks oteller bu sebzenin devamlı alıcılarındandır. Ayrıca kaliteli bir üretim ile yurt dışına da ihraç edilebilir. “Kralların yiyeceği” olarak bilinen kuşkonmaz, tarih boyunca soyluların ve zenginlerin sofrasını süslemiştir.

Ne kadar kazandırır?

Lüks otellerde masaları süsleyen bu zengin ürünün kilosu 10-20 TL arası bir fiyattan alıcısına ulaşmaktadır. Uzun süreli bir yatırım olan kuşkonmaz yetiştiriciliğinde ilk üç yıl bir kâr yoktur. Ancak, üçüncü yıldan sonra her sene kâr bırakacaktır. Bu yüzden, bu işe girildiğinde sabırlı olunmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here