Kuyumculuk Yaparak Para Kazanmak

Günümüzde bir çok yeni meslek ortaya çıkmış olsa da eskiden kalanlar da hala iş görüyor. Özellikle hiçbir zaman ölü hizmet sunmayacak olan ve kaybolmayacak işler vardır. Bunlardan bir tanesi de kuyumculuktur. Kuyumculuk yaparak para kazanmak ise en kârlı işlerden bir tanesidir. Bu işi genelde gençlik zamanlarında çırak olarak başlayıp sonrasında kendini geliştirenler yapıyor olsa da sıfırdan başlamak da mümkün.

Aile aracılığı ile de nesilden nesile aktarılmış bir meslektir. Yani etrafınızdaki kuyumcuların çoğu bu işi büyüklerinden öğrenmiş, devralmış ve devam ediyordur. Kuyumculuk, genelde altın madenlerinden çıkan saf altınlara şekil vererek, boyutlarını ayarlayarak ve bazı değerli taşlar ile birleştirerek daha özel mücevherlerin çıkmasını sağlamış ve bugüne kadar gelmiş bir meslektir. Asla da son bulmayacak bir sektördür.

Bu işin nesilden nesile öğretilen bir meslek olduğunu düşünyorsanız bilmediklerinize değinmek istedik. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi gibi büyük üniversitelerin Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü vardır. Bu bölümden mezun olanlar kuyumculuğun tarihini, bugüne kadar gösterdiği değişiklikleri ve en önemlisi tasarımı öğreniyor. Böylece kısa sürede harika işler çıkarabiliyor.

Kuyumculuk Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Eğer bu işte kararlıysanız ve henüz bilgi sahibi değilseniz basettiğimiz üniversiteler için sınavlara girip o bölümleri okuyabilirsiniz. Ardından kuyumculuğu her bir ayrıntısına kadar öğrenmiş olursunuz. Ama üniversite okumayı düşünmüyorsanız ya da başka yöntemler keşfetmek istiyorsanız bu da doğal bir süreçtir. Bilmeniz gereken en önemli nokta kullandığınız malzemelerin özellikleridir.

Eğer kullandığınız ekipmanlara tam olarak hakim değilseniz ve ellerinizi yeteri kadar iyi kullanamıyorsanız daha fazla pratik yapmalı ve alışmayı denemelisiniz. Bu sayede zaman geçtikçe daha iyi işçilikler çıkarabilirsiniz. Kuyumcu dükkânı için ise doğru bir yer seçmeniz gerekir. Özellikle etrafta kuyumcu olmayan ve herkesin görebildiği bir yer bulabilirseniz olumlu sonuçlar alırsınız.

Kuyumculuk yaparak elbette para kazanabilirsiniz. Ama işin temelini öğrenmeniz biraz zaman alacaktır. Bunun için de sabırlı bir kişiliğe sahip olmanız gerekir. Ayrıca her kesime hitap eden modeller denemekte de fayda vardır. Müşterileriniz ne kadar çeşitli olursa o kadar iyi olacaktır.

Kuyumculuk Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuyumculuk yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri müşteri ile olan ilişkidir. Eğer müşterinin isteği tam olarak algılanıp beğeneceği modeller sunulursa memnun kalacak ve her zaman alış veriş yapmaya gelecektir. Böylece bir insan daha kazanmış olursunuz.

Ayrıca orta halli ve zengin insanlar için ayrı ürünler oluşturmalısınız. Fiyatları çok iyi bir seviyeye gelene kadar orta düzeyde tutmak ya da piyasa değeri ile aynı yapmak iyi bir seçim olacaktır. Müşteri size geldiğinde tüm ürünleri çok iyi bir şekilde tanıtmanız gerekir. Böylece karşınızdaki kişinin güvenini kazanırsınız. Bir müşteri kazanmak sonrasında bir çoğunu kazanmak anlamına gelir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here