Lavanta Yetiştirerek Para Kazanma

Lavanta hoş kokusu ile deterjan, oda kokusu gibi birçok yerde tercih edilmektedir. Lavantanın etkili kokusu baş ağrısına iyi gelmekle birlikte aynı zamanda da sakinleştirici özelliği ile ruhumuza da iyi gelmektedir. Günümüzde lavanta yetiştiriciliği yapılan bir çok il bulunmaktadır. Bu illerin başında özellikle isparta lavanta yetiştiriciliği konusunda kendini kanıtlamış ve yetiştirme dışında bu bitkinin toplanarak para kazanma ve birçok firmaya satışını yapması ile de bilinmektedir. Dört yapraklı morumsu bir bitki olan lavanta yetiştiriciliği ve pazarı çok büyüktür. Köylerde yine bu bitkiden elde edilen yağ ile birçok kozmetik firmasına satışı yapılmaktadır.

Lavanta bitkisini nasıl yetiştirebilirim?

Lavanta bitkisi morumsu ve yeşil yaprakları ile keskin bir kokuya sahiptir. Evinizde, bahçenizde, köyünüzde özel bir alan oluşturacağınız bölgede lavanta yetiştirebilirsiniz. Sıcak ve soğuk havalarda bitkinizin zarar görmemesi için aynı zamanda koruma kalkanı oluşturmalı ve bitkilerin yağıştan etkilenmemesi için bir paravan oluşturabilirsiniz.

Lavanta üretimi ve satışı yapılan illerde yaklaşık olarak gram olarak fiyatlandırılmakta ve 10 gramı neredeyse 5 TL ye satılmaktadır. Lavanta yetiştiriciğinde ek kazanç elde edilmesi oldukça doğrudur. Eğer bir bahçeniz varsa ve lanat yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden lavanta fideleri alarak bahçenizde ufak bir yere dikebilir ve özenli sulama gerçekleştirerek zaman içinde lavantalarının yetiştiğine tanık olabilirsiniz. Bu hoş kokulu lavanta bitkilerinin satışını birçok firmaya yapabilir ve internet üzerinden de bu konu hakkında bilgi verebilirsiniz.

En çok para kazandıran tarım ürünleri sıralamasında başlarda yer alan lavanta yetiştiriciliği ile evinizde her hangi bir şey yapmadan sadece lavanta yetiştirerek para kazanabilirsiniz. Ek gelir kaynaklarından biri olan bu iş ile tam zamanlı veya yarı zamanlı bir iş planı oluşturabilirsiniz. Oda kokuları elde eden üretim firmalarına lavanta satışı yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Lavanta özel ve pahalı bir bitki olmasından dolayı yetiştiriciliği de zordur. Aslında dayanıklı ve sağlam bitkidir ancak çok sıcak ve çok soğuk havayı sevmez, özel bir alan oluşturarak kendi evinizin bahçesinde de lavanta yetiştirebilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Ciddi bir lavanta yetiştiriciliği yapabilirim bunun için mesleki anlamda eğitimlerde aldım bir tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri olarak müsait ortamım mevcuttur ilgili firmalar iletişime geçip destek verirse bunu yapabiliriz irtibat:imdatc3@gmail.com

  2. Merhabalar. Tokat yesilyurt ilcesi gundogan köyünde lavanta yetistirmekteyiz. Gübre ve herhangi bir sey kesinlikle kullanılmamıştır . Güneş gormeyen yerde ev ortaminda kurutulmuş olup ilce tarimdan düzenli olarak tarlamiz incelenmiştir .
    kbrblc1@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here