Macadamia Fındığı Yetiştirerek Para Kazanma

John Macadamia adlı Avusturyalı eczacı tarafından keşfedilen bir fındık türüdür. Kalori bakımından oldukça yüksek bir değere sahiptir. Ülkemizde yetişen fındığın aksine boyut olarak daha büyük ama sertlik açısından oldukça yumuşak ve de yağlı bir fındık türüdür. Kozmetik alanında yaygın bir şekilde kullanılan Macadamia fındığı palmitoleic asidi içermektedir. Bu asit hiçbir meyvede bulunmamaktadır. Ülkemizde çok nadir bulunan bir tür olduğu için 250 gramı 25 TL gibi bir tutara satılmaktadır. 1920 yılında Hawaii’de yetiştirilmeye başlayan Macadamia Fındığı bu şekilde dünya çapına yayılarak pazarlarda kendine yer edinmiştir.

Macadamia Yetiştiriciliği

-2 derecelik soğuklara karşı dayanıklı olmasına karşın ideal sıcaklığı 16 ila 25 derece arasıdır. Deniz seviyesinden uzaklaşıldıkça macadamia ağacının büyümesinde yavaşlama, kalitede düşüş ve verimde azalma gibi olumsuz sonuçlar doğmaktadır. Bu yüzden eğer macadamia fındığı yetiştiriciliği yapılmak isteniyorsa deniz kıyısında ve denize yakın olan yerlerde bu ağacın dikimi tercih edilmelidir. Rüzgarın da verimi etkileyeceği unutulmamalıdır. Macadamia fındığını ekonomik gelirinize katkıda bulunmak için yetiştiriyorsanız Purvis, Pahala, Kakea, Mauka, Makai ve Keaau türlerini tercih etmenizde fayda var. Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da aşılı ağaçların tercih edilmesi olacaktır. Çünkü bu ağaç, tohumdan da yetiştirilebilir fakat verim almak 10 yıl ve üzerini bulduğu için yetiştiriciler açısından uzun bir süredir. Macadamia ağacının yetiştiği toprağın çinko bakımından zengin olması gerekir ve her sene toprağa çinko takviyesi sağlanmalıdır. Hasat zamanı geldiğinde Macadamia Fındıkları yere düşer ve yerden toplandığı için yüzeyin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Haftada bir toplanır ve toplanması geciktirilmemelidir. Aksi takdirde Macadamia Fındığının kalitesi düşer ve çeşitli zararlar görür. Dışındaki yeşil kabuk ise hemen soyulmalıdır. Bu şekilde hasat işlemi gerçekleşmiş olur.

Macadamia Yetiştirerek Nasıl Para Kazanılır?

Macadamia yetiştiriciliği yaparak para kazanmayı düşünen yatırımcılar ülkemizde özellikle sıcak iklimlere sahip olan Adıyaman, Şanlıurfa, Iğdır gibi şehirlerde bu fındığın üretimini yapabilirler. Hem yiyecek hem de kozmetik sektöründe pazarlanması mümkündür. Bildiğimiz fındıkta omega 3 vardır fakat macadamia fındığında ise omega 7 vardır. Getirisi yüksek olan ve yatırımcısına büyük kazançlar getirecek bir iş olduğu düşünülmektedir. Tarım konusunda ülkemiz elverişli bir ortama sahip olduğundan Macadamia fındığı yetiştiriciliği yakın zamanda ön plana çıkacak işlerden biri olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here